Rząd przeznaczy 180 mln złotych na walkę ze smogiem dla najuboższych

27 listopada 2017, 11:15 Alert
smog
Smog nad Krakowem / fot. Wikimedia Commons

Podczas Global Clean Air Summit w Krakowie wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała zwiększenie wsparcia na walkę ze smogiem dla najuboższych.

– Środki na walkę nie trafiają tam, gdzie potrzebujemy. Nawet w 50 procentach trafiają do tych, których stać na ocieplenie domu lub instalację przyjaznego środowisku ogrzewania. Nasze systemy nie widziały tych, których na to nie stać nawet przy 85-procentowym dofinansowaniu – oceniła minister. – Od przyszłego roku środki z funduszu termomodernizacji, które w przyszłym orku mają zostać podwojone do 180 mln złotych będzie dedykowane na walkę ze smogiem poprzez wsparcie dla najuboższych.
Komisja Europejska zaproponowała zaostrzenie limitów stężenia najbardziej niebezpiecznego dla zdrowia pyłu zawieszonego PM 2.5 do 2030 roku w pakiecie „czyste powietrze dla Europy”. Rządowy program „Czyste powietrze” ma promować ekologiczne paliwo i wymianę starej infrastruktury. W jego ramach wprowadzono regulacje usuwające z użytku kotły niskiej jakości i dopłaty Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki do wymiany kotłów.

Wojciech Jakóbik