Ministerstwo energii rozważa wprowadzenie zmian w systemie wsparcia dla małych OZE – donosi „Rzeczpospolita”.
Według informacji dziennika, ME rozważa wprowadzenie taryf gwarantowanych dla wybranych technologii OZE o mocy nieprzekraczającej 500 kW. Taki system wsparcia miałby objąć małą energetykę wodną oraz instalacje biogazowe wykorzystujące gaz składowiskowy, odpady z produkcji rolnej, metan kopalniany oraz gaz z osadów ściekowych.
Jak pisze „Rz” powołując się na dane resortu energii, z nowego systemu wsparcia może skorzystać ok. 2 tys. biogazowni wykorzystujących odpady z produkcji rolnej, 1 tys. źródeł na osady ściekowe, ok. 500 instalacji na gaz składowiskow, 60-100 źródeł utylizujących metan z kopalń oraz 770 małych elektrowni wodnych.
Z informacji dziennika wynika, że kwestia poziomu taryf gwarantowanych jest jeszcze przedmiotem analiz, ale być może zostanie wprowadzone rozwiązane oparte na cenach referencyjnych.
Wprowadzenie nowych rozwiązań wymaga jednak nowelizacji ustawy o OZE lub uchwalenie osobnej ustawy. Jeśli chodzi o nowelizację ustawy OZE to sprawa jest o tyle trudna, że nadal trwa proces zgłaszania uwag do notyfikacji systemu aukcyjnego, a dodatkowo zgłaszane są nowe uwagi i zastrzeżenia do samej ustawy. W tej sytuacji w ocenie resortu energii trudno określić szczegółowy harmonogram prac.
Rzeczpospolita/CIRE.PL