ŚrodowiskoWęgiel. energetyka węglowa

Rzędowska: Czy nowelizacja mająca ograniczyć smog cokolwiek zmieni?

Nowelizacja ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw jest ważna. Ma nas (na dłuższą metę) uchronić przed smogiem. Jednak nie wprowadzi ona, jak wynika z uwag zgłaszanych w czasie konsultacji choćby przez organizacje pozarządowe, aż tak wielkich zmian. Dlaczego? Ponieważ paliwa stałe, które będą mogły być używane w zwykłych domach wcale nie będą najwyższej jakości – pisze Agata Rzędowska, redaktor BiznesAlert.pl.

Kontrola i szara strefa

Wprowadzenie systemów kontroli i przeciwdziałanie szarej strefie na tym rynku, to wartościowe zmiany. Jednak nie do końca jasna jest kwestia laboratoriów, które mają zajmować się analizą. Najbardziej jednak widoczne jest w nowelizacji, to, że jest ona oderwana od rzeczywistości (co widać w wielokrotnie podnoszonej przez różne organizacje kwestii badania jakości paliw).

Sprzeczne interesy

Wydaje się, że ustawodawca, chcąc pogodzić interesy spółek skarbu państwa i nie chcąc być posądzanym o bierną postawę wobec narastającego problemu smogu, jednak nie zdecydował się na radykalne zmiany. Niewyeliminowanie ze sprzedaży tzw. detalicznej (do sektora komunalno-bytowego) paliw najgorszej jakości jakimi są: muły, węgiel brunatny, drewno i węgiel o wysokiej wilgotności, flotokoncentratów spowoduje, że jakość powietrza radykalnie w krótkim czasie się nie poprawi.

Potrzeba certyfikacji

Budzące kontrowersje brykiet i groszek, często podstawowe paliwo do tego by w domach wytwarzać ciepło, pozostaną dostępne a ich skład nie będzie się znacząco różnić od tego jaki mają teraz. Nie będzie także dodatkowej certyfikacji paliw u dilerów, a na taką potrzebę wskazywały organizacje pozarządowe. Ustawodawca broni swojego stanowiska argumentując, że wprowadzenie certyfikatów na paliwa stałe podniosłoby końcowe koszty dla odbiorcy, byłoby czasochłonne i trudne logistycznie do przeprowadzenia.

Organizacje pozarządowe i silny głos z małopolski

Wśród organizacji zgłaszających zastrzeżenia do nowelizacji są m.in. Polski Alarm Smogowy, Polska Zielona Sieć, Greenpeace, ClientEarth. Ciekawym głosem jest w dyskusji nad nowelizacją głos Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego podkreślającego, że ustawa jest niewystarczająca i w takim kształcie nie przyczyni się do poprawy jakości powietrza.

Wprowadzanie paliw z państw UE

Dodatkowo niepokoić powinien fakt, że istnieć będzie możliwość wprowadzania paliw stałych niskiej jakości na Polski rynek z zagranicy. Ponieważ paliwa niespełniające polskich wymagań jakościowych pochodzące z państw UE mogą być swobodnie włączane do obrotu.

Co będzie w kotłach w sezonie 2018/19?

Warto w tym miejscu przypomnieć czym są paliwa stałe, o które teraz toczy się walka: flotokoncentraty to muł węglowy, węgiel brunatny to skała zawierająca maksymalnie 75% węgla (może być zawilgocony do 50%) a ponad to ok 5% siarki i około 40% substancji lotnych, które w procesie spalania są uwalniane (niska emisja), pelety to węgiel kamienny z maksymalnie 10% domieszką w postaci spoiwa. Czego możemy się w związku z nowelizacją ustawy spodziewać w nowym sezonie grzewczym? Pewnie wyższych kosztów ogrzewania mimo wszystko, lekkiego wzrostu zainteresowania bardziej „czystymi” technologiami i tego, że stare i wysłużone kotły i niepoddane termomodernizacji domy wciąż będą zanieczyszczać.


Powiązane artykuły

Ulewy i tornada w USA odcięły mieszkańców od energii

W sobotę i niedzielę stan Minnesota doświadczył ulew, które stworzyły ryzyko powodzi. Dodatkowo zarejestrowano tornada, które pozbawiły prawie 50 tysięcy...

Mięso niezgody. Greenpeace zarzuca niemieckim sklepom szkodliwe emisje

Według badań Greenpeace, zakłady mięsne niemieckich sieci Edeka, Kaufland i Rewe emitują rocznie ponad 10 milionów ton CO2, tyle co...
Kopalnia Węgla Kamiennego Janina. Źródło: Wikimedia

Jest dementi trzęsienia ziemi w Polsce. “To wstrząs górniczy”

Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy (PIG-PIB) opublikował stanowisko w sprawie doniesień o trzęsieniu ziemi, do którego miało dojść 16...

Udostępnij:

Facebook X X X