W historycznych murach Muzeum Gazownictwa, 5 października, po raz drugi odbyły się Warsztaty Innowacyjnych Pomysłów. Warsztaty to przestrzeń wymiany doświadczeń i technologii. Tym razem ponownie odbiorcą rozwiązań było PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o.
Współorganizatorami całego przedsięwzięcia były: Agencja Rozwoju Przemysłu i Izba Gospodarcza Gazownictwa. Zaprezentowało się 12 zespołów. Dominowały projekty usprawniające obsługę klientów, redukujące ilość drukowanych dokumentów czy obniżające ryzyko pomyłki przez pracowników firmy. Kilka z nich opiera się na wykorzystaniu sztucznej inteligencji i ma już wdrożenia nie tylko na polskich rynkach.
Najciekawszy, z perspektywy innowacyjności i szerokiego zastosowania także w obszarach, które szczególnie zajmują nas w ostatnich tygodniach, tj. elektromobilności, zasługuje mikrokogeneracja. Ten starachowicki startup wykorzystując polskie silniki spalinowe udostępnia technologię pozwalającą na produkcję ciepła przy jednoczesnej produkcji energii elektrycznej. Wszystko to odbywa się przy użyciu: gazu ziemnego, syngazu, biogazu lub gazu wysypiskowego. Jakie zastosowanie może mieć ta technologia w przypadku elektromobilności? [tt]Można budować stacje ładowania samochodów elektrycznych, które będą pobierały energię np. z biogazu[/tt]. Polska ma już sieć biogazowni zarówno rolniczych jak i wysypiskowych. Planowane są kolejne inwestycje w tym obszarze.
Całe spotkanie to dobra okazja do pochylenia się nad kwestią innowacyjności jako takiej i umiejętności “sprzedania” pomysłu. Trzeba pamiętać, że nie tylko merytoryka pozwala osiągnąć sukces. Warunki do prezentowania rozwiązań były nie łatwe. Ograniczenia czasowe, narzucona konwencja prezentacji i obecność oceniających podsyciły nieco rywalizację. Następne Warsztaty planowane są na listopad a nabór na nie trwa.