Sąd: Ministerstwo Kultury ma przeprosić TV Republika

7 lipca 2024, 10:11 Media

Sąd wydał orzeczenie, w którym wskazuje, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma przeprosić TV Republika za niewpuszczanie dziennikarzy tej stacji na konferencje prasowe.

To m.in. za czasów Bartłomieja Sienkiewicza doszło do niewpuszczenia dziennikarzy TV Republika na konferencję prasową resortu / Źródło: x.com/BartSienkiewicz

Sąd Okręgowy w Warszawie, 4 lipca br., nakazał wystosowanie przeprosin przez resort dla Telewizji Republika za niewpuszczenie dziennikarzy tej stacji na konferencje prasowe. Chodzi m.in. o niewpuszczenie reportera Republiki Łukasza Żmudy na konferencję ówczesnego ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza.

Miażdżący wyrok sądu wobec Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za niewpuszczanie dziennikarzy TV Republika na konferencje prasowe resortu. Zdaniem sądu Bartłomiej Sienkiewicz złamał przepisy dotyczące prawa do informacji oraz szereg konwencji międzynarodowych. Skutecznie walczymy z reżimem Tuska o zachowanie wolności słowa w Polsce – napisał na platformie X Jarosław Olechowski, szef wydawców Telewizji Republika i dodał, że pozwy będą kierowane przeciwko każdej instytucji państwowej, która będzie blokowała dziennikarzom dostęp do informacji.

Wyrok nie jest prawomocny. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozważa złożenie odwołania w Sądzie Apelacyjnym.