We wtorek 5 czerwca siedmioro sędziów Sądu Najwyższego podjęło uchwałę w sprawie nieruchomości, przez które przebiegają linie energetyczne – donosi „Rzeczpospolita”.
Z relacji dziennika wynika, że sprawa dotyczyła działek, przez które przebiegają linie, lub na których znajdują się inne urządzenia energetyczne, które powstały przed 1990 r. Sędziowie SN zdecydowali, że w takim przypadku obecni właściciele takich nieruchomości będą mogli ubiegać się o ustanowienie służebności przesyłu i wypłatę wynagrodzenia z tego tytułu.
Do SN trafiły dwa pytania z sądu w Toruniu, w których ten pytał, czy uzyskanie na własność przez przedsiębiorstwo państwowe urządzeń przesyłowych posadowionych na nieruchomościach należących wówczas do Skarbu Państwa na podstawie ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o zmianie ustawy o przedsiębiorstwach państwowych spowodowało uzyskanie przez to przedsiębiorstwo z mocy prawa służebności gruntowej o treści odpowiadającej służebności przesyłu obciążającego te nieruchomości. Jednocześnie toruński sąd chciał wiedzieć, czy w przypadku negatywnej odpowiedzi SN na pierwsze pytanie, przedsiębiorstwo przesyłowe jako posiadacz służebności gruntowej o treści odpowiadającej służebności przesyłu, pozostawało w dobrej czy w złej wierze oraz w jakiej dacie rozpoczął się bieg terminu zasiedzenia tej służebności na rzecz tego przedsiębiorstwa.
Według SN nabycie przez przedsiębiorstwo państwowe – na podstawie ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o zmianie ustawy o przedsiębiorstwach państwowych własności urządzeń przesyłowych posadowionych na nieruchomościach należących do Skarbu Państwa nie spowodowało uzyskania przez to przedsiębiorstwo z mocy prawa służebności gruntowej o treści odpowiadającej służebności przesyłu obciążającej te nieruchomości. Jednocześnie SN odmówił podjęcia uchwały w pozostałym zakresie.
Rzeczpospolita/CIRE.PL