font_preload
PL / EN
Energetyka Węgiel 21 kwietnia, 2017 godz. 13:15   
KOMENTUJE: Dawid Salamądry

Salamądry: Zalesianie i czyste technologię węglowe to asy w rękawie Polski

energetyka elektrownia energia fot. pixabay.com

Praktyczne zastosowanie technologii wychwytywania CO 2 ze spalin w elektrowniach węglowych zaczęto stosować w USA. System Petra Nova opracowany przez spółkę japońsko-amerykańską ma otwierać możliwości komercyjnego rozwoju CCS. O ocenę tej możliwości poprosiliśmy dyrektora Działu Analiz Rynku Węgla w firmie Energomix, eksperta Klubu Jagiellońskiego Dawida Salamądry.

– Samej amerykańsko-japońskiej technologii nie chcę komentować, wolę poczekać i obserwować jej rozwój komercyjny – stwierdził rozmówca BiznesAlert.pl.

– Nie dziwi mnie jednak zupełnie, że nasz resort energii angażuje się w promocję tego typu rozwiązań (m.in. na Expo w Astanie). W momencie w którym ważą się losy europejskiej polityki klimatycznej i Unia naciska nas na spuszczenie z tonu w kwestii energetyki węglowej, nie możemy odstępować nawet na krok – przekonuje Salamądry.

– CCT mogą być odpowiedzią Polski na narzucany siłą pakiet zimowy, a jeśli Petra Nova okaże się być czymś więcej niż tylko kolejną drogą fanaberią z pogranicza sci-fi (jak swego czasu CCS), to polscy decydenci będą mieli kolejnego po zalesianiu asa w rękawie przy klimatycznym stole – mówi w rozmowie z BiznesAlert.pl.