Samorządowcy chcą kopalni węgla brunatnego w Złoczewie

21 września 2016, 10:45 Alert

Jak poinformował portal RynekInfrastruktury.pl, władze gmin i powiatów południowo-zachodniej części województwa łódzkiego powołały stowarzyszenie na rzecz budowy kopalni węgla brunatnego w Złoczewie.

Inspiracją do jego powstania jest obawa przed konkurencją w postaci złoża pod Gubinem w województwie lubuskim, którego eksploatacja również jest barana pod uwagę. Argumentami, które przedstawiają zwolennicy powstania kopalni w Złoczewie jest już funkcjonująca elektrownia oraz poparcie społeczne. Pierwsze spotkanie stowarzyszenia odbędzie się w najbliższy czwartek. Przedsięwzięciu patronuje łódzki Urząd Marszałkowski. – Samorządy mają tu dużą rolę do odegrania: plany zagospodarowania przestrzennego muszą być odpowiednio przygotowane. W planie wojewódzkim miejsce na tę inwestycję jest zarezerwowane już od wielu lat. Istotne są też działania inwestycyjne często w drobnej skali, ale sprzyjające budowie kopalni – powiedział cytowany przez RynekInfrastruktury.pl marszałek Witold Stępień.

Burmistrz Złoczewa Jadwiga Sobańska zwraca uwagę na znaczny stopień zaawansowania przygotowań do inwestycji: wszystkie gminy, na których terenie ma znaleźć się kopalnia, są w trakcie zmieniania planów zagospodarowania przestrzennego. Ma być to zakończone jeszcze w tym roku. Natomiast wniosek o koncesję na wydobycie ma zostać złożony na początku przyszłego roku – czytamy w portalu RynekInfrastruktury.pl.

RynekInfrastruktury.pl/CIRE.pl