Rz: San Leon chce przekazać odwiert, aby kontynuować poszukiwania gazu łupkowego

15 lutego 2018, 07:15 Alert

Na temat nieukończonych przez firmę San Leon Energy prac przy poszukiwaniu gazu łupkowego w woj. kujawsko-pomorskim, które według niej można kontynuować – pisze „Rzeczpospolita”.

Odwiert. Fot. PGNiG
Odwiert. Fot. PGNiG

Jak czytamy w dzienniku wycofująca się z poszukiwań gazu w łupkach w Polsce firma San Leon Energy dysponuje w woj. kujawsko-pomorskim odwiertem Szymkowo-ST1, który nie został poddany zabiegowi szczelinowania i prace przy nim mogłyby być kontynuowane. Zgodnie z warunkami koncesji, firma powinna zlikwidować odwiert, ale wystąpiła do głównego geologa kraju o odstąpienie od tego obowiązku.

– Szkoda byłoby zlikwidować ten otwór bez wykonania szczelinowania. To tak jakby otworzyć butelkę drogiego wina i nie skosztować, czy jest warte swojej ceny – tłumaczy Paweł Chałupka, szef polskiej spółki San Leon Energy.

Jak wyjaśnia inny, anonimowy rozmówca dziennika, odwiert mógłby przejąć Skarb Państwa reprezentowany przez resort środowiska, a następnie jakiś polski podmiot mógłby przeprowadzić proces szczelinowania, który jest wielokrotnie tańszy niż wykonanie odwiertu. Zdaniem rozmówcy „Rzeczpospolitej” mogłoby to dać impuls do wznowienia łupkowych poszukiwań w Polsce. Jednak jak pisze dziennik, na razie nie ma żadnego odzewu w tej sprawie.

„Rz” przypomina, że dotychczas w Polsce wykonano 72 odwierty i 28 zabiegów szczelinowania w ramach poszukiwania gazu w łupkach. W Polsce nadal obowiązuje 20 łupkowych koncesji, ale żadne istotne prace poszukiwawcze nie są prowadzone.

Rzeczpospolita/CIRE.pl