BezpieczeństwoEnergetykaGaz.

Litwa uważa, że nowy pakiet sankcji wobec Rosji to za mało. Powinny objąć też LNG

Kestutis Budrys, minister spraw zagranicznych Litwy. Źródło: PAP/EPA.

Nowy minister spraw zagranicznych Litwy Kestutis Budrys powiedział w Brukseli, że 15. pakiet sankcji na Rosję to za mało, ponieważ wciąż w państwie tym działa ponad 600 europejskich firm. „To trzeba ukrócić. Potrzebujemy też sankcji na rosyjski LNG” – oświadczył szef dyplomacji.

Budrys ocenił, że nowy pakiet sankcji na Rosję, który zatwierdzić mają w poniedziałek szefowie MSZ krajów unijnych i który na sankcyjną listę wpisać ma m.in. osoby i firmy związane z rosyjską flotą cieni, a także północnokoreańskich dyplomatów i przedsiębiorstwa z Chin, to zbyt mało, żeby skutecznie osłabić rosyjską gospodarkę.

– W Rosji wciąż działa ponad 600 europejskich firm. Musimy z tym skończyć, ponieważ to bezpośrednie wsparcie gospodarki tego kraju – powiedział litewski minister.

Trzeba nałożyć sankcje na rosyjski LNG

Zdaniem Budrysa, kolejnym krokiem UE powinno być nałożenie sankcji na rosyjski gaz skroplony LNG.

– Nawet w tym roku UE importowała z Rosji LNG o wartości pięciu miliardów euro – powiedział szef MSZ Litwy. Dodał, że państwa członkowskie Unii powinny przestać blokować wsparcie wojskowe i finansowe dla Ukrainy, ponieważ Kijów nie może pozostać osłabiony.

Sankcje wobec Gruzji

Zapytany przez dziennikarzy o sytuację w Gruzji, Budrys powiedział, że Litwa już nałożyła sankcje na niemal 30 gruzińskich dyplomatów, którzy byli bezpośrednio zaangażowani w represje wobec opozycji i pokojowo protestujących mieszkańców kraju; podobne sankcje nałożyły także Łotwa i Estonia.

– Wzywamy UE, żeby także nałożyła sankcje na te osoby. Kolejną kwestią jest zaostrzenie reżimu wizowego dla dyplomatów i gruzińskich urzędników z możliwością rozszerzenia tych ograniczeń – powiedział Budrys.

Zdaniem szefa litewskiego MSZ Unia powinna zawiesić także dialog polityczny z Gruzją w ramach umowy stowarzyszeniowej z tym krajem oraz zamrozić jakiekolwiek rozmowy i wparcie finansowe dla gruzińskich instytucji państwowych.

– Jednocześnie musimy wysłać mocny sygnał do gruzińskich organizacji obywatelskich, że ich wspieramy. Potrzebujemy też pakietu finansowego dla tych instytucji, to pokaże protestującym, że Europa jest z nimi i że nie porzuciła Gruzinów – powiedział polityk.

Biznes Alert / PAP

Unia nałożyła kolejne sankcje na Rosję i Koreę Północną


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X