AlertBezpieczeństwo

Rosyjscy biznesmeni czują się jak w klatce. I chcą lokować pieniądze za granicą

Flaga Rosji. Źródło: freepik

Flaga Rosji. Źródło: freepik

Rosyjscy biznesmeni mają problem z lokowaniem funduszy za granicą. Dodatkowo Rosja z jednej strony tworzy zachęty do prowadzenia interesów z kraju, z drugiej zaś utrudnia prowadzenie interesów z Zachodem.

Bloomberg opisuje zjawisko jakie zachodzi w Rosji, na skutek obłożenia kraju przez państwa Zachodu sankcjami gospodarczymi. W połączeniu z obecnym rosyjskim prawem przekazanie majątku rodzinie, w celu uniknięcia sankcji lub przekazania spadku, jest utrudnione.

Cypr i Szwajcaria, w których Rosjanie lokowali swoje majątki, wprowadziły obostrzenie skierowane w obywateli Rosji. Bloomberg informuje, że część rosyjskich biznesmenów zdecydowało się na umieszczenie swoich funduszy w krajach przyjaznych jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, ale większość wybrała rodzimy kraj.

Mimo wprowadzenia zachęt do trzymania funduszy w Rosji, biznesmeni nie są zadowoleni z obecnej sytuacji, obawiają się między innymi konfiskat. Dwóch rosyjskich miliardów powiedziało Bloombergowi, że obecnie mogą prowadzić interesy wyłącznie w Rosji. Inny z rozmówców z kręgu biznesowego przekazał agencji, że nie wie jak rozwiąże problem z sukcesją, jednak zamierza wraz z rodziną opuścić kraj.

Aleksiej Stankieiwcz, konsultant strategiczny specjalizujący się w sektorze rosyjskim określił, że stopień nieprzewidywalności działalności biznesowej w Rosji rośnie wykładniczo.

Bloomberg zwraca uwagę, że 26 Rosjan znajdujących się w indeksie miliardów agencji posiada łącznie majątek wart około 350 miliardów dolarów. Ich średnia życia wynosi 63 lata, jak zauważają autorzy tekstu sposób i miejsce ulokowania ich majątku odbije się echem w gospodarce i sektorach biznesowych. Według ustaleń agencji część majątków jest przetrzymywana w gotówce w nieujawnionych miejscach.

Daria Nevska, prawniczka z Dubaju, która obsługuje rosyjskich miliardów, powiedziała, że nie ma ogólnego trendu w sprawie przekazania majątku. Każda sytuacja jest indywidualna, ale obłożeniu zachodnimi sankcjami Rosji, zauważyła intensyfikację w kwestii przekazania majątku.

Władze rosyjskie z jednej strony tworzą sytuację korzystną do prowadzenia interesów w kraju, jak np. stworzone w 2018 roku obszary administracyjne, obłożone ulgami podatkowymi. Z drugiej strony wprowadzony został podatek, który muszą zapłacić spadkobiercy niebędący rosyjskimi podatnikami. Wynosi on 30 procent.

Bloomberg / Marcin Karwowski

Jakóbik: Energetyku, pilnuj Bałtyku, bo jest wciąż na celowniku


Powiązane artykuły

Prace na statku układającym rurociąg Lorelay na Morzu Północnym, Holandia, 18 lipca 2025 r. Rurociąg do transportu CO2 na potrzeby systemu transportu i składowania CO2 Portos. EPA/JEROEN JUMELET

Holandia łapie CO2, by ratować Unię. Polska tylko zerka

W przyszłym roku Holandia wystartuje z projektem Porthos, umożliwiającym wychwyt i składowanie milionów ton dwutlenku węgla rocznie. W ten sposób...

Tony złota ukryte pod ziemią w Polsce. Da się je wydobyć?

Złoto historycznie na terenach Polski było wydobywane w Sudetach na Dolnym Śląsku i okolicach. Pod ziemią wciąż spoczywają tony tego...

Niewolnicy składają rosyjskie drony. Werbuje ich Grupa Wagnera

Rosyjska fabryka dronów w Ałabudze działa dzięki pracy przymusowej. Angażowani są zarówno studenci, jak i kobiety z Afryki oraz Azji...

Udostępnij:

Facebook X X X