Sasin: Orlen stać na zakup Energi

10 grudnia 2019, 15:30 Energetyka
Energa
fot. Energa

Orlen stać dziś na zakup Energi – powiedział we wtorek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że połączenie Orlenu i Energi wpisuje się w światowy trend tworzenia koncernów działających w wielu obszarach.

PKN Orlen ogłosił w ubiegły czwartek wezwanie na 100 proc. akcji Grupy Energa.

Jak podkreślił Sasin, „Orlen stać dziś jest na przejęcie Energi, spółka jest w bardzo dobrej sytuacji finansowej”. Dodał, że ta konsolidacja odbędzie się w ramach spółek Skarbu Państwa. „Teraz dokonywana jest analiza korzyści dla skarbu państwa z tego połączenia. „Trzeba będzie też dokonać wyceny tej spółki i wtedy dopiero zostanie podjęta decyzja o pozytywnej odpowiedzi na wezwanie” – zaznaczył.
Szef aktywów państwowych wskazał, że chce realizować kierunek konsolidacji firm z tego samego lub podobnego obszaru działania i tworzenie takich czempinów, które mogłyby konkurować nie tylko na polskim, ale i europejskim rynku.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował, że wysłał już do Komisji Europejskiej wstępny wniosek w sprawie przejęcia Energi. Zaprezentował przy tym harmonogram transakcji, który zakłada, że rozpoczęcie przyjmowania zapisów na akcje Energi nastąpi 31 stycznia 2020 r., a zakończenie 9 kwietnia 2020 r. – zgodnie z tym założeniami, w kwietniu 2020 r. planowane jest rozliczenie transakcji.

Polska Agencja Prasowa