Sasin: Polska eksportuje węgiel koksowy, którego nie da się użyć w domu

19 września 2022, 06:45 Energetyka

– Polska eksportuje węgiel koksowy, który jest wykorzystywany do produkcji stali; takiego węgla nie da się używać w domach – podkreślił wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin podczas konferencji w Możejkach. Źródło: Ministerstwo aktywów państwowych/Twitter
Minister aktywów państwowych Jacek Sasin podczas konferencji w Możejkach. Źródło: Ministerstwo aktywów państwowych/Twitter

– Opozycja dalej mówi przekazem z Kremla. Apeluję, żebyście nie wprowadzali w błąd Polaków. Eksportujemy wykorzystywany do produkcji stali węgiel koksowy. Nie da się go użyć w domach – napisał na Twitterze wicepremier Sasin.

W opinii publicznej pojawiają się zarzuty, że Polska eksportuje węgiel za granicę, podczas gdy sama może mieć problem z zapasami na zimę. Te 30 czerwca 2022 roku wyniosły 1,17 miliona ton, a dla porównania w roku 2021 było ponad 4,80 miliona ton. Ministerstwo aktywów państwowych podaje, że dysproporcja wynika głównie z zamknięcia rosyjskiego rynku. Sprzedaż węgla kamiennego do celów energetycznych z polskich kopalń, z przeznaczeniem na wywóz i eksport w okresie styczeń-czerwiec 2022 roku wyniosła 981,7 tysięcy ton.

Opracował Jędrzej Stachura

Marszałkowski: Polskie kopalnie węglowe mierzą się z wyzwaniami logistycznymi