Sasin: W Polsce jest miejsce na jeden koncern multienergetyczny

19 czerwca 2020, 10:00 Alert

W Polsce jest miejsce na budowę jednego koncernu multienergetycznego – powiedział wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. W ubiegłym tygodniu o planach stworzenia takiego podmiotu mówił prezes PKN Orlen.

Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych. Fot.: Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl
Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych. Fot.: Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Konkurencja międzynarodowa

Jacek Sasin odpowiedział na pytania dziennikarzy podczas konferencji prasowej. Jedno z nich dotyczyło konsolidacji spółek skarbu państwa. – Mógłbym się podpisać pod słowami, że w Polsce jest miejsce na jeden koncern multienergetyczny. Myślimy dzisiaj o tym, aby zbudować podmiot, który będzie mógł nawiązać konkurencję na rynku międzynarodowym, dlatego nie możemy rozdrabniać naszych sił, a musimy kumulować możliwości inwestycyjne – powiedział Jacek Sasin.

Wicepremier, odpowiadając na pytanie, czy oznacza to, że PKN Orlen będzie chciał w kolejnym kroku przejąć PGNiG, odpowiedział, że nie wyklucza takiej możliwości. – Na razie koncentrujemy się na finalizacji przejęcia Grupy Lotos i nie podejmujemy dalszych działań – stwierdził Sasin.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek powiedział w ubiegłym tygodniu, że w Polsce musi być jeden koncern multienergetyczny i zaznaczył, że do tego dąży. Jego zdaniem, tylko taki koncern może mieć środki niezbędne do inwestowania w niskoemisyjną energetykę.

PKN Orlen zapowiadał plany stworzenia, multienergetycznego koncernu, który wzmocni pozycję konkurencyjną i finansową połączonych firm, bezpieczeństwo energetyczne kraju, a w konsekwencji również polską gospodarkę.

Opracował Bartłomiej Sawicki

Reuters: Orlen chciał przejąć PGNiG, ale zatrzymały go Komisja i spory