AtomEnergetykaOnetOpinieWykop

Sasin: USA dostarczą Polsce nie tylko technologię jądrową, ale też kapitał

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Foto: MAP

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Foto: MAP

– Polska chce, by Amerykanie dostarczyli jej nie tylko technologię jądrową, ale też kapitał – powiedział wicepremier Jacek Sasin. Poinformował, że dostał zapewnienie pokaźnego udziału amerykańskiego kapitału w inwestycji, rzędu miliarda dolarów.

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin mówił w rozmowie z Polskim Radiem o swojej wizycie w Stanach Zjednoczonych, podczas której KGHM podpisał umowę z amerykańską firmą NuScale Power dotyczącą pierwszej fazy budowy reaktorów modułowych SMR w Polsce.

Sasin podkreślił, że podczas wizyty w USA rozmawiał również z amerykańską sekretarz energii Jennifer Granholm o budowie dużej elektrowni jądrowej w Polsce. – Polski program przewiduje, że w 2033 roku zostanie oddany pierwszy blok jądrowy w Polsce, tej dużej tradycyjnej elektrowni jądrowej. Jesteśmy na etapie wskazania modelu finansowania – powiedział Sasin.

Zdaniem ministra, polskiej stronie bardzo zależy, by była to wspólna polsko-amerykańska inwestycja również pod względem kapitału. – Chcemy, by Amerykanie dostarczyli nam nie tylko technologię jądrową, ale też kapitał. Takie zapewnienie otrzymałem, o pokaźnym udziale kapitału amerykańskiego. Mówimy o kwocie rzędu miliarda dolarów – takie przynajmniej zapewnienia podczas tego spotkania padły – funduszy amerykańskich, które będą również gwarantowane przez Stany Zjednoczone. Mówimy o bardzo realnym projekcie, który rusza – powiedział szef MAP.

Dodał, że w tym roku zostanie wybrany ostateczny wykonawca, amerykańska firma, która dostarczy technologię budowy elektrowni jądrowej w Polsce.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

#NapiszDoBA: Czy Polska powinna postawić na atom?


Powiązane artykuły

Upadek szwedzkiego giganta. Prace straci ponad 900 osób

Szwedzka firma Northvolt, specjalizująca się w produkcji akumulatorów litowo-jonowych do pojazdów elektrycznych, oficjalnie zakończy swoją działalność. W marcu 2025 roku...
Rafineria PCK w Schwedt

Niemiecka rafineria truje? Polska domaga się dostępu do danych, których Berlin nie udostępnił

Na mocy niemieckiego specpozwolenia rafineria Schwedt może emitować dwutlenek siarki przekraczając nawet pięciokrotnie unijne normy. Minister Hennig-Kloska zwróciła się do...
Elektrownia jądrowa. Fot. Freepik

Niemcy wracają do atomu. Amerykańskie firmy chcą w tym pomóc

Niemiecki tabloid Die Bild podał, że amerykańskie firmy są zainteresowane ponownym uruchomieniem niemieckich elektrowni jądrowych. W ramach poufnych spotkań miało...

Udostępnij:

Facebook X X X