PGG i JSW mogą uzyskać wsparcie tarczy antykryzysowej

2 września 2020, 13:15 Alert

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin jest przekonany, że Polska Grupa Górnicza (PGG) oraz Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) otrzymają od Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) pomoc w ramach tarczy antykryzysowej – informuje Polska Agencja Prasowa (PAP).

Jacek Sasin. Fot. Ministerstwo Aktywów Państwowych
Jacek Sasin. Fot. Ministerstwo Aktywów Państwowych

Wsparcie w obliczu perturbacji

– Polski Fundusz Rozwoju musi pomóc w tej chwili spółkom wydobywczym, nie tylko Polskiej Grupie Górniczej, która wydobywa węgiel energetyczny, ale również Jastrzębskiej Spółce Węglowej, która wydobywa węgiel koksujący (…). Ze względu na epidemię koronawirusa i perturbacje z wydobyciem, ale także ze sprzedażą tego węgla, również ta spółka ma problemy finansowe. PFR w ramach tarczy antykryzysowej, wspiera przedsiębiorstwa, które właśnie ze względu na epidemię borykają się z problemami. Jestem przekonany, że uzyskają to wsparcie – powiedział Sasin w rozmowie z wPolsce.pl.

PAP podaje, że w połowie lipca JSW złożyła wniosek do PFR w ramach Tarczy Finansowej dla Dużych Firm o wsparcie finansowe w związku ze zwalczaniem skutków epidemii COVID-19. Wniosek dotyczy finansowania w formie pożyczki preferencyjnej na pokrycie skutków COVID-19 w kwocie 750 mln zł oraz pożyczki płynnościowej w kwocie miliarda złotych na finansowanie bieżącej działalności operacyjnej, w tym wynagrodzeń oraz zobowiązań wobec kontrahentów.

Agencja przypomina, że JSW KOKS złożyła 31 lipca wniosek do PFR o finansowanie preferencyjne w wysokości 96,1 mln zł oraz finansowanie płynnościowe w wysokości 115 mln zł.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

Jakóbik: Obligo giełdowe, czyli kozioł ofiarny problemów węgla w Polsce