Saudi Aramco otwiera sobie fuzją polski przyczółek w Europie i obiecuje stabilne dostawy

19 września 2023, 18:30 Alert

Saudyjskie Saudi Aramco ma plan rozwoju biznesu w całej Europie po fuzji Orlen-Lotos, która dała mu dostęp do Rafinerii Gdańskiej. Obiecuje stabilne dostawy na rynek polski.

Saudi Aramco przejęło 30 procent akcji spółki zarządzającej Rafinerią Gdańską w ramach realizacji środków zaradczych ustalonych przez Orlen z Komisją Europejską w celu ochrony rynku po fuzji z Grupą Lotos w 2022 roku. Aramco prowadzące działalność w Polsce pod marką Aramco Fuels Poland ma także prawo do 50 procent produktów z Gdańska. Ma także 50 procent akcji w joint venture z BP Europa SE nazwaną Air bp Aramco Poland zapewniającej paliwo sześciu lotniskom w Polsce.

– Udane zakończenie tych transakcji tworzy fundamenty pod rozwój nowego biznesu w Polsce i Europie w sektorze ropy oraz gazu – tłumaczy biuro prasowe Saudi Aramco w odpowiedzi na pytania BiznesAlert.pl. – Chęć krajów europejskich podjęcia dywersyfikacji dostaw ropy i gazu tworzy nowe możliwości inwestycji w sektorze downstream dla Aramco oraz innych, dużych producentów i eksporterów ropy – dodaje.

– Aramco poprzez Aramco Overseas Company B.V. zakupiła 30 procent akcji Rafinerii Gdańskiej w joint venture z Orlenem i zapewni mu do 45 procent zapotrzebowania na ropę. Umowa z Orlenem została podpisana w 2016 roku i rozwijała się przez lata, a kulminacją jest obecne porozumienie długoterminowe o znaczeniu strategicznym z punktu widzenia bezpieczeństwa dostaw – podaje Aramco w odpowiedzi na pytania BiznesAlert.pl. – Nasza spółka-córka Aramco Fuels Poland chce wnieść wkład w stabilność sektora energetycznego Polski zapewniając godne zaufania dostawy paliw wysokiej jakości – deklaruje Aramco.

W listopadzie 2022 roku Aramco, SABIC i Orlen podpisały porozumienie o wspólnym rozwoju, by ocenić możliwości techniczne i ekonomiczne projektu petrochemicznego w Gdańsku – przypomina spółka w odpowiedzi na pytania BiznesAlert.pl. – Projekt ma także uwzględniać steam cracker oraz fabrykę petrochemiczną – dodaje. Inwestycje w Polsce mają cementować obecność Aramco na rynku europejskim oraz pozwolić na rozwijanie portfolio produktów w ramach transformacji downstream w tej spółce.

Wojciech Jakóbik

PKN Orlen analizuje możliwość inwestycji w petrochemię z Saudi Aramco i SABIC