Saudyjczycy mogą zastąpić ropę wodorem i pomóc Europie

16 kwietnia 2022, 06:15 Alert

Podczas konferencji World Hydrogen MENA przedstawiciele Arabii Saudyjskiej przedstawili koncepcję budowy hubu wodorowego w innowacyjnym mieście NEOM.

Wizualizacja NEOM. Fot. Neom News
Wizualizacja NEOM. Fot. Neom News

Saudyjczycy zamierzają zbudować miasto w ramach programu NEOM w północno-zachodniej części swego kraju. Ma być neutralne klimatycznie i składać się z zabudowań połączonych infrastrukturą transportową na linii długiej na 170 km. To sposób na uniezależnienie się Arabii Saudyjskiej od sprzedaży ropy naftowej, której jest największym eksporterem na świecie.

ACWA Power z Rijadu ma rozwijać Odnawialne Źródła Energii w nowym mieście. Amerykańska Air Products zajmie się ośrodkiem wytwarzania wodoru oraz amoniaku, odpowiednio 650 ton i 1,2 mln ton dziennie. Elektrolizery o mocy 2 GW zostaną dostarczone przez niemiecki ThyssenKrupp. Pierwsza energia zasilające te urządzenia ma popłynąć w 2026 roku z farm wiatrowych o mocy 1,5 GW o fotowoltaiki o mocy 2,5 GW.

NEOM może także uwzględnić budowę wodorociągu do Europy, która potrzebuje wodoru do zazieleniania gospodarki a sama nie jest w stanie go wyprodukować w wystarczającej ilości. Dekarbonizacja ma pozwolić między innymi na porzucenie węglowodorów, co jest szczególnie istotnie w obliczu ataku Rosji na Ukrainę.

OiPrice.com/Wojciech Jakóbik