Schetyna: Polska i Turcja popierają rozszerzenie NATO

15 maja 2015, 11:22 Bezpieczeństwo

„Polska i Turcja są świadome swojego specyficznego położenia geograficznego i starają się znacząco przyczynić do wzrostu bezpieczeństwa w Europie. Jako państwa członkowskie NATO, odgrywamy kluczową rolę w swoich regionach” – podkreślił minister Grzegorz Schetyna w wywiadzie dla tureckiego dziennika „Daily Sabah”.

Grzegorz Schetyna. Fot. MSZ

Minister Schetyna w dniach 13-14 maja reprezentował Polskę na spotkaniu szefów dyplomacji państw NATO w Antalyi. Ministrowie rozmawiali tam o implementacji postanowień związanych z dzisiejszymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa, sytuacji w Afganistanie, kryzysie na Ukrainie oraz przygotowaniach do szczytu NATO w Warszawie latem 2016 r.

W wywiadzie dla tureckiej gazety szef MSZ mówi m.in. o relacjach z Rosją. Podkreśla, że żelazna kurtyna istniała w ubiegłym wieku, ale obecnie można zauważyć pewne podobieństwa z tym trudnym okresem naszej historii. „Mają źródło w militarnych i bezprawnych działaniach podejmowanych przez Rosję przeciwko suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy” – zaznacza minister. Dodaje, że celem NATO nie jest dążenie do konfrontacji i wyścigu zbrojeń, ale jednocześnie Sojusz musi pokazać swoją jedność i determinację wobec Rosji. Minister przypomina jednocześnie, że mamy za sobą historię współpracy oraz wiele kanałów komunikacji z Rosją a wspólnota transatlantycka jest nadal na tę współpracę otwarta.

Mówiąc o roli Polski i Turcji w zapewnieniu stabilności w regionie, minister podkreśla, że Warszawa i Ankara postrzegają NATO jako fundament bezpieczeństwa euroatlantyckiego i główne forum dialogu transatlantyckiego. „Obydwa kraje mogą dużo wnieść do działań na rzecz zapewnienia globalnego bezpieczeństwa, m.in. w zakresie zarządzania kryzysowego czy operacji pokojowych. Turcja i Polska podzielają też zdanie, że trwałe bezpieczeństwo i stabilność w Europie można osiągnąć tylko poprzez rozszerzenie członkostwa w instytucjach euroatlantyckich” – ocenia minister Schetyna w wywiadzie.

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych