Pierwsze projekty wodorowe wygrały aukcję unijną, a Niemcy dorzucili grosza

2 maja 2024, 09:00 Alert

European Hydrogen Bank ogłosił przydział prawie 720 milionów euro na siedem projektów produkujących odnawialny wodór w Europie, wybranych w ramach pierwszego konkurencyjnego procesu przetargowego. Środki na tę aukcję pochodzą z dochodów z systemu handlu emisjami UE – czytamy na stronie Komisji Europejskiej.

Zwycięscy oferenci będą produkować odnawialny wodór w Europie i otrzymają dotację, aby pokryć różnicę cenową między kosztami produkcji a ceną rynkową wodoru, która obecnie jest ustalana przez producentów niewiadomego pochodzenia. Europejski Bank Wodorowy przyczynia się więc do zwiększenia produkcji czystszych paliw, co przyczyni się do dekarbonizacji europejskiego przemysłu. Produkowany przez nich odnawialny wodór będzie wykorzystywany w sektorach takich jak stal, chemikalia, transport morski i nawozy.

Siedem wybranych projektów zostało wyłonionych spośród 132 zgłoszeń, które wpłynęły na przetarg. Razem zwycięzcy planują wyprodukować 1,58 miliona ton odnawialnego wodoru przez dziesięć lat, co pozwoli uniknąć emisji ponad 10 milionów ton CO2. Wybrane projekty znajdują się w 4 krajach europejskich. Zgłoszone stawki za odnawialny wodór wynosiły od 0,37 do 0,48 euro za kilogram, spełniając jednocześnie inne wymagania kwalifikacyjne. Dotacje, które otrzymają 7 projektów, wahają się od 8 milionów do 245 milionów euro.

Ponadto dzięki nowemu mechanizmowi „Przetargi jako usługa”, Niemcy udostępniły 350 milionów euro krajowego finansowania na projekty z Niemiec, które nie zakwalifikowały się do wsparcia na szczeblu UE, ale spełniają kryteria kwalifikacyjne. Niemieckie władze wybiorą i ogłoszą zwycięskie projekty. Mechanizm „Przetargi jako usługa” jest otwarty dla wszystkich państw członkowskich, umożliwiając im skorzystanie z platformy przetargowej na szczeblu UE i przyznanie krajowego finansowania dodatkowym projektom. Komisja zachęca inne państwa członkowskie do skorzystania z tej usługi w przyszłych przetargach.

Siedem wybranych projektów rozpocznie teraz przygotowywanie indywidualnych umów dotacyjnych z Europejską Agencją Wykonawczą ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA). Oczekuje się, że umowy te zostaną podpisane najpóźniej do listopada 2024 roku. Wybrane projekty będą musiały rozpocząć produkcję odnawialnego wodoru w ciągu maksymalnie 5 lat po podpisaniu umowy dotacyjnej. Otrzymają przyznane stałe premie dotacyjne przez maksymalnie 10 lat na certyfikowaną i zweryfikowaną produkcję odnawialnego wodoru. Komisja planuje uruchomić drugi przetarg Europejskiego Banku Wodorowego do końca tego roku. Będzie on opierał się na wnioskach wyciągniętych z tej pilotażowej aukcji i będzie również konsultował się ze interesariuszami przed uruchomieniem kolejnego przetargu.

Komisja Europejska / Mateusz Gibała

Kozłowski: Energetyka Ukrainy pod cyberostrzałem