AlertWszystko

Schröder wzywa do zniesienia sankcji wobec Rosji

Nord Stream AG

(Funke/Anna Kucharska)

Gerhard Schröder wypowiedział się w kwestii  polityki europejskiej w stosunku do Rosji. Były kanclerz Niemiec wzywa do zniesienia sankcji wobec Moskwy oraz współpracy z Rosją w rozwiązaniu konfliktu w Syrii.

Były kanclerz Niemiec, Gerhard Schröder (SPD), ponagla Unię Europejską, aby złagodziła sankcje gospodarcze przeciwko Moskwie i to niezależnie od rosyjskich działań w Syrii. „Sankcje szkodzą obu stronom”, stwierdził Schröder w sobotniej rozmowie z dziennikarzami niemieckiej grupy prasowej Funke. Zdaniem byłego kanclerza są one przeszkodą dla rozwiązania konfliktu i „dlatego sankcje powinno się stopniowo znosić.”

Na pytanie, czy złagodzenie sankcji byłoby mądrym posunięciem w obliczu rosyjskich nalotów na syryjskie miasto Aleppo, Schröder odpowiedział: „Po pierwsze, w sankcjach chodzi o Ukrainę. Nie powinno się ich łączyć z rosyjską polityką w Syrii. Po drugie, trzeba zauważyć, że w Syrii panuje dramatyczna i dość nieprzewidywalna sytuacja.”

Gerhard Schröder  przestrzegł w wywiadzie, że bez Rosji nie będzie możliwe żadne rozwiązanie w sprawie Syrii. Już w czasie negocjacji jądrowych z Iranem Moskwa odegrała jego zdaniem bardzo konstruktywną rolę. Poza tym będzie „trzeba uwzględnić w całym procesie syryjskiego prezydenta (Syrii Baszara – przyp. red.) Assada”, powiedział Schröder. „Jego ustąpienie nie może mieć miejsca na początku, ale na końcu negocjacji.”

Równocześnie Schröder odpiera krytykę wizyty w Moskwie premiera Bawarii, Horsta Seehofera (CSU). Seehofer spotkał się na początku lutego w Moskwie m.in. z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Bawarskiemu premierowi zarzucono m.in., że chciał on w ten sposób rozzłościć Angelę Merkel, której ostatnie relacje z Putinem określa się w Niemczech jako zdystansowane.

Gerhard Schröder  skomentował to słowami: „Właśnie w sytuacji kryzysu konieczne jest, aby ze sobą rozmawiać. I to na wszystkich szczeblach”. Były premier dodał również, że „co pan Seehofer zrobił, także należy do zadań premiera. O ile nie jest to indywidualna polityka zagraniczna, lecz leży w niemieckim interesie”.

Schröder zasiada w zarządzie konsorcjum Nord Stream, które ma pieczę nad gazociągiem o tej samej nazwie. Ciągnie się on z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Jego rozbudowa w ramach projektu Nord Stream 2 budzi kontrowersje w Europie. Przeciwnicy projektu uznają, że ma on na celu ugruntowanie pozycji Gazpromu w regionie i utrudnienie dywersyfikacji w Europie Środkowo-Wschodniej. W czasie obejmowania stanowiska kanclerza RFN, wspomniany wyżej polityk wspierał budowę bałtyckiej magistrali. W nagrodę, po zakończeniu kariery politycznej, otrzymał od większościowego udziałowca – Gazpromu – pracę w zarządzie gazociągu.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X