Sejm chce wesprzeć ukraińskie starania do NATO za pomocą specjalnej ustawy

24 maja 2023, 15:45 Alert

Polska chce wesprzeć ukraińskie starania o dołączenie do struktur Sojuszu Północno Atlantyckiego. Ma zamiar przegłosować specustawę, która w tym pomoże.

Dokumenty. Źródło: freepik
Dokumenty. Źródło: freepik

– Ukraina jest na dobrej ścieżce do przystąpienia do Unii Europejskiej, będziemy pracować nad uchwałą, która wesprze Ukrainę w kwestii członkostwa w NATO – zapowiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek. – Oczekujemy, że w odbudowie Ukrainy będą uczestniczyć także polskie firmy – mówił Rusłan Stefanczuk, przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy.

Stefanczuk, który w środę rozpoczął wizytę w Polsce, spotkał się z marszałek Sejmu Elżbietą Witek. Po spotkaniu podkreśliła, że „wolna, niepodległa i bezpieczna Ukraina to jest także wolna, niepodległa i bezpieczna Polska i cała Europa”. Poinformowała, że rozmowy ze Stefanczukiem dotyczyły m.in. 11. pakietu sankcji na Rosję.

Witek przypomniała, że w dniach 1-3 czerwca w Wilnie odbędzie się spotkanie przewodniczących parlamentów państw NATO. Dodała, że Ukraina zabiega o przyjęcie do NATO i UE. – Ukraina jest na dobrej, szybkiej ścieżce przystąpienia do UE, będziemy także rozmawiać i pracować nad uchwałą, która wesprze Ukrainę, jeżeli chodzi o członkostwo w NATO. Wiadomo, że w czasie wojny nic takiego nastąpić nie może, ale będziemy o tym również rozmawiali – zapewniła marszałek Sejmu.

Podkreślała także zaangażowanie polskich parlamentarzystów we wsparcie Ukrainy m.in. w ramach grupy przyjaźni polsko-ukraińskiej. Zaznaczyła, że jest wdzięczna przewodniczącemu ukraińskiego parlamentu za „docenienie roli Polski w pomocy, jaką niesie Ukrainie”. – Będziemy stać przy Ukrainie, bo doskonale rozumiemy, czym jest niebezpieczeństwo ze strony Rosji i doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że Putin nie zatrzyma się na Ukrainie – powiedziała marszałek Sejmu. – Wiemy o próbach odbudowy wielkomocarstwowej pozycji Rosji, nie możemy do tego dopuścić – dodała. Zapewniała też, że wszelkie uchwały o wsparciu dla Ukrainy podejmowane są w polskim Sejmie „ponad podziałami politycznymi”.

Rusłan Stefanczuk mówił, że przyjechał do Warszawy, aby „podziękować Pani Elżbiecie za jej aktywność i liderstwo”, a także polskiemu parlamentowi za działania wspierające Ukrainę.

– Omówiliśmy szereg kwestii, dotyczących strasznych zbrodni, czynionych przez Rosje na Ukrainie. Dziękujemy też za uchwały przyjęte przez Sejm, dotyczące uznania Rosji za państwo terrorystyczne – podkreślił. Dodał, że rozmawiał z Witek o powołaniu specjalnego trybunału, który osądzi zbrodnie rosyjskie.

– Rozmawialiśmy też o przyszłości Ukrainy w UE i NATO. Omówiliśmy wszystkie kwestie dot. szczytu (NATO – przyp. red.) w Wilnie – poinformował Stefanczuk.

Przewodniczący dodał, że rozmowa z Witek dotyczyła też przyszłości i odbudowy Ukrainy. – Jeśli chodzi o odbudowę Ukrainy, to oczekujemy wszystkich najlepszych firm, w tym także polskich, które uczestniczyć będą w tej odbudowie. Polska zrobiła bardzo dużo dla naszego przyszłego zwycięstwa – mówił Stefanczuk.

Marszałek Witek została zaproszona na międzynarodowe spotkanie Platformy Krymskiej, które odbędzie się w tym roku w Pradze.

Forsal.pl / Bartosz Siemieniuk

Bezpieczeństwo energetyczne i odbudowa Ukrainy podczas 15. Baltic Business Forum (RELACJA)