Sejm przyjął ustawę o dodatku osłonowym, który obejmie prawie siedem milionów gospodarstw domowych

20 grudnia 2021, 07:00 Alert

W piątek Sejm przyjął ustawę o dodatku osłonowym, który ma wesprzeć blisko siedem milionów gospodarstw domowych. – To stanowi prawie połowę wszystkich gospodarstw w naszym kraju. Na ten cel przeznaczymy 4,7 mld zł. To ogromne wsparcie dla budżetów polskich domów – zaznacza minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

fot. Pixabay

Dodatek osłonowy

Ministerstwo klimatu i środowiska podkreśla, że dodatek osłonowy to kluczowy element rządowej tarczy antyinflacyjnej, który ma zniwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności. Zgodnie z zaproponowanymi przepisami dodatek osłonowy przysługiwał będzie gospodarstwu domowemu, którego przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym albo 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym – czytamy w komunikacie.

– Szukamy rozwiązań, by zahamować inflację, nie hamując wzrostu gospodarczego. W szybkim tempie udało nam się przygotować przepisy, dzięki którym blisko 7 mld polskich gospodarstw domowych otrzyma wsparcie w ramach uchwalonej dziś przez Sejm ustawy wprowadzającej dodatek osłonowy. Rozwiązanie to, wraz z obniżkami podatku VAT oraz akcyzy na paliwo, gaz i energię, jest on elementem tarczy antyinflacyjnej i realnym wsparciem dla naszych obywateli – podkreśla minister Anna Moskwa.

Jak dodaje szefowa resortu klimatu i środowiska, stawki dodatku osłonowego, które są uzależnione m.in. od wysokości dochodu i liczby osób w rodzinie, wyniosą od 400 zł rocznie dla osób samotnych do 1437,50 zł rocznie dla największych gospodarstw domowych. Takie rozwiązanie pozwoli na skuteczne wsparcie rodzin wielodzietnych, które najbardziej dotknął wzrost inflacji i cen energii.

Wysokości dopłat w ramach dodatku osłonowego:

– Jednoosobowe gospodarstwo domowe otrzyma 400/500 zł* przy założeniu że jej dochód nie przekroczy 2100 złotych,
– Gospodarstwo 2-3 osobowe otrzyma 600/750 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę,
– Gospodarstwo 4-5 osobowe otrzyma 850 zł/1062,50 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę,
– Gospodarstwo 6 i więcej osobowe otrzyma 1150 zł/ 1437,50 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę.

Ministerstwo podaje, że w przypadku dodatku osłonowego obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że dodatek osłonowy będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota dodatku będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 zł.

Wypłata dodatków będzie realizowana w 2022 roku w dwóch równych ratach, tj. do 31 marca i do 2 grudnia, tak aby zasilić budżety domowe Polaków w najważniejszych dla rodzin okresach w roku, czyli przed świętami, kiedy najczęściej wydatki znacząco rosną. Ci, którzy nie złożą wniosku w tym terminie, nadal będą mogli ubiegać się wsparcie. Wówczas muszą złożyć wniosek do 31 października 2022 roku. W tym przypadku wyplata 100 procent dodatku zostanie zrealizowana do drugiego grudnia 2022 roku.

Dodatek osłonowy będzie wypłacany przez gminy, które otrzymają dotacje z budżetu państwa.

Ministerstwo klimatu i środowiska/Jędrzej Stachura

Senat poparł poprawki ustawy o dodatku osłonowym. Procedura wypłaty będzie prostsza