EnergetykaGaz.OZE

Sekściński: PGNiG chce zarabiać na technologiach wodorowych

Fot. Bartłomiej Sawicki

Strategia wodorowa PGNiG opiera się na budowie rozwiązań i technologii w zakresie produkcji, tankowania, przesyłu, dystrybucji i magazynowania wodoru – powiedział wiceprezes PGNiG Arkadiusz Sekściński podczas piętnastej konferencji PSEW w Serocku.

Strategia wodorowa

Wiceprezes PGNIG powiedział, że produkcja zielonego wodoru w Polsce, gdzie energetyka opiera się na węglu, wymaga inwestycji. PGNiG, który opiera swoją działalność obecnie na gazie ziemnym, chce rozwijać się w stronę paliw alternatywnych. Jednym z nich jest wodór, a PGNiG przygotował w tym względzie strategię. – Celem programu jest implementacja technologii wodorowych, kluczowych elementów łańcucha wartości produkcji, dystrybucji, transportu i magazynowania. Chodzi więc o projekt hydro tank – a więc wodór jako paliwo w transporcie, new fuel lab, wykorzystanie wodoru w energetyce przemysłowej, projekt power to gas, produkcja wodoru z wykorzystaniem OZE i wreszcie magazynowanie wodoru w kawernach solnych.

Wiceprezes PGNiG powiedział, że projekt power to gas ma być zlokalizowany w Odolanowie, gdzie PGNiG produkuje również hel. – Tam ma być produkowany zielony wodór dzięki farmie fotowoltaicznej przygotowywanej na terenie PGNiG. Wodór ma być zatłoczony do dedykowanej sieci dystrybucyjnej. Projekt stacji hydro tank ma służyć wykorzystaniu wodoru jako paliwa w transporcie. W Europie takich stacji jest 132. Najwięcej stacji tankowania wodoru mają Niemcy – 84. Mamy rozstrzygnięte postępowanie zakupowe na dostawcę technologii, który zbuduje stacje tankowania przy siedzibie spółki w Warszawie – przyznał.

PGNIG chce także rozbudować potencjał analityczny, co ma pomóc w wykorzystaniu technologii do celów komercyjnych w zakresie innych paliw jak biomtan czy gazy syntetyczne. W zakresie magazynowania wodoru, wiceprezes PGNiG powiedział, że rozwój morskich farm wiatrowych wymaga wdrożenia wielkoskalowych magazynów energii. – Wieloskalowe magazyny wodoru na warunkach polskich mogą być z wykorzystaniem podziemnych struktur geologicznych. – PGNiG jako pierwszy rozpoczyna projekty związane z magazynowaniem wodoru w kawernach solnych w Polsce – powiedział.

Dodał, że z analiz PGNiG wynika, iż wodór nie zastąpi w najbliższym czasie LNG, czy CNG. – Gdzie więc wykorzystać efektywnie wodór? to sieci gazownicze. Pozyskiwanie zielonego wodoru może urozmaicić nasz potencjał, ale nie możemy koncentrować się tylko na zielonym wodorze, lecz powinniśmy również stawiać na tzw. niebieski wodór. Możliwość magazynowania wodoru w sieci gazowniczej może być kluczowym czynnikiem w rozwoju zastosowania tego paliwa – powiedział.

Opracował Bartłomiej Sawicki

Czy wodór połączy Orlen i PGNiG? Chcą razem osiągnąć około 20 mld zł EBITDA


Powiązane artykuły

OZE, foto: orlen

Orlen pozyskał 2,5 mld zł na zieloną transformację

Grupa Orlen zakończyła sukcesem emisję zielonych euroobligacji o wartości 600 mln euro (ponad 2,5 mld zł). Spółka przeznaczy środki na...
Stacja ładowania Ekoen na MOP. Fot. Ekoen

Polska firma zwycięzcą mega przetargu na szybkie ładowarki przy sieci dróg TEN-T

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na dzierżawę terenów pod ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych dużej mocy w...

Rośnie ryzyko ataków na statki na szlakach Bliskiego Wschodu

Po amerykańskim ataku na irańskie instalacje nuklearne wzrosło ryzyko dla żeglugi w rejonie Półwyspu Arabskiego, co spotęgowało obawy o bezpieczeństwo...

Udostępnij:

Facebook X X X