Szefowa brytyjskiej delegacji przy COP26: Firmy mają większe ambicje klimatyczne niż rządy

21 września 2020, 06:30 Alert
klimat

Była minister energii Wielkiej Brytanii i szefowa brytyjskiej delegacji przed COP26 Claire O’Neill powiedziała, że sektor prywatny ma nierzadko większe ambicje klimatyczne niż rządy państw.

Sektor prywatny w walce o klimat

W rozmowie z Reutersem O’Neill zwróciła uwagę, że rządom „często przeszkadza krótkoterminowa polityka”, a ambicje klimatyczne w wielu firmach sektora prywatnego są większe niż w wielu rządach na całym świecie. – Myślę, że powinniśmy to wykorzystać. Nie powinno to być działanie rządu ani sektora prywatnego, tylko jednego i drugiego. Myślę, że zdajemy sobie sprawę z tego, że jeśli uda nam się nawiązać współpracę sektorów, łańcuchów dostaw i żeglugi z polityką rządów, możemy poczynić ogromne postępy – powiedziała.

O’Neill podkreśliła, jak jako była brytyjska minister energii pośredniczyła w umowie dotyczącej wsparcia rządowego dla morskiej energetyki wiatrowej, co ma być kluczem do osiągnięcia przez Wielką Brytanię zerowego poziomu netto do 2050 roku. Powiedziała, że ​​należy zawierać więcej takich umów, aby promować technologie takie jak wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla, wodór i redukcja emisji metanu.

Reuters/Michał Perzyński

Perzyński: Nie degrowth, a pieniądz może uratować klimat