AlertEnergetykaRopa

Shell chce całkowicie zrezygnować z rosyjskich węglowodorów

Logo Shella. Fot. Flickr

Logo Shella. Fot. Flickr

Brytyjsko-holenderski koncern Shell zamierza całkowicie porzucić zakup węglowodorów z Rosji. W pierwszej kolejności nie będzie kupował rosyjskiej ropy na rynku spot. 

Koncern poinformował o tych planach ósmego marca. Firma jeszcze raz przeprosiła za zeszłotygodniowy zakup rosyjskiej ropy na rynku spot z prawie 30-dolarową zniżką. Tłumaczyła to koniecznością zapewnienia ciągłości dostaw surowca do swoich rafinerii.

Shell poinformował, że zamierza stopniowo wycofywać się z każdej formy współpracy z Rosją. Spółka zrezygnuje ze sprowadzania nie tylko rosyjskiej ropy, ale także gazu LPG, produktów naftowych czy LNG. Ponadto ma zamknąć swoje stacje benzynowe w Rosji i wstrzymać działanie w segmencie paliwa lotniczego oraz smarów.

Koncern wycofa się również z projektów inwestycyjnych realizowanych z rosyjskimi firmami. Chodzi między innymi o Sachalin-2 gdzie ma 27,5 procent udziałów oraz z projekt Salym Petroleum gdzie wraz z Gazpromem dzieli po 50 procent udziałów. Firma porzuci również całkowicie projekt Nord Stream 2, w którym uczestniczy od samego początku, czyli od 2015 roku.

W zeszłym tygodniu Shell zakupił na rynku spot, ze zniżką 28,5 dolara na baryłce ładunek rosyjskiej ropy, która nie mogła znaleźć nabywców. Firma w wydanym komunikacie poinformowała, że została zmuszona do zrobienia tego ze względu na zachowanie ciągłości pracy swoich rafinerii. Zapewniono, że takie działanie więcej nie będzie miało miejsca, a dochód z zakupu rosyjskiego surowca zostanie przekazany na rzecz pomocy Ukrainie.

Offshore-energy/Mariusz Marszałkowski

 


Powiązane artykuły

W piątek koalicja omówi nowy rząd. Możliwe zmiany w energetyce

W piątek premier Donald Tusk ma się spotkać z liderami koalicyjnych ugrupowań i przedstawić im propozycje rekonstrukcji rządu. W kuluarach...
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom odczuwa sankcje. Rekordowo niski poziom eksportu do Europy

Na skutek sankcji Gazprom odnotował rekordowo niski poziom eksportu do Europy. Obecnie jedynym gazociągiem łączącym Rosję z Europą jest TurkStream....

Orlen ma nową umowę z Naftogazem. Wzmocni bezpieczeństwo Ukrainy

Obie spółki podpisały umowę na dostarczenie do Ukrainy 140 milionów metrów sześciennych gazu ziemnego. Paliwo pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i...

Udostępnij:

Facebook X X X