Shell chce zwiększyć dostawy gazu do Turcji

21 października 2016, 11:00 Alert

Shell chce zwiększyć dostawy gazu LNG do Turcji. ACWA Power zbuduje elektrownię wiatrową w Turcji o mocy 340 MW. Turcja i Izrael planują budowę gazociągu.

Shell chce dostarczać do Turcji więcej skroplonego gazu ziemnego (LNG). Wiceprezes firmy Shell Maarten Wetselaar uważa, że Turcja ma potencjał stać się centrum przeysłowym dla transferu LNG. „Chcemy zwiększyć nasze inwestycje w Turcji. Obecnie importujemy gaz w Turcji i angażujemy się w krajowy handel gazem ziemnym. Dostarczamy gaz dla Botas [turecki dystrybutor ropy naftowej]. Chcemy teraz zwiększyć różnorodność dostaw i przyczynić się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego w Turcji.”

Wetselaar dodał, że różnice w cenach gazu ziemnego i LNG w poszczególnych regionach będą się zmniejszać w przyszłości, zaś liczba rurociągów będzie wzrastać. Huby przesyłowe będą się rozwijać się w różnych regionach Ameryki Północnej, Europy i Azji. Turcja ma szansę stać się jednym z takich hubów, o ile zwiększy się ilość i różnorodność dostarczanego do kraju gazu. Prognozowany wzrost populacji Turcji do 100 milionów będzie miał ogromny wpływ na wzrost zapotrzebowania na gaz. Turcja będzie musiała zwiększać bezpieczeństwo dostaw gazu poprzez dywersyfikację źródeł gazu ziemnego.

ACWA Power zbuduje elektrownię wiatrową w Turcji o mocy 340 MW

ACWA Power to firma z Arabii Saudyjskiej, która chce wejść na rynek turecki. Popyt na energię w Turcji rośnie w tempie 4-5% rocznie. Abid Hussain Malik – kierownik działu tureckiego ACWA Power, powiedział, że spółka liczy na uzyskanie licencji na budowę elektrowni jeszcze w tym roku.

Rząd Turcji systematycznie wydaje licencje na inwestycje w energetyce odnawialnej, ale przedsiębiorstwa uzyskują zwykle licencję na mniejszą moc niż wnioskują, gdyż popyt na licencje inwestycyjne przewyższa limity rządowe.
Jednocześnie, inna saudyjska firma Saudi Aramco podpisała 11 października br. wstępne porozumienie z 18 tureckimi firmami z branży energetycznej i budowlanej o współpracy w ramach realizacji w Turcji projektów energetycznych.

Turcja i Izrael planują budowę gazociągu

„Izrael i Turcja rozważają możliwość budowy gazociągu dla przesyłu gazu izraelskiego do Turcji i Europy” – powiedział izraelski Minister Energetyki – Yuval Steinitz w dniu 13 października br., podczas spotkania ze swoim tureckim odpowiednikiem. Ministrowie porozumieli się co do natychmiastowego nawiązania dialogu między Turcją i Izraelem w celu zbadania wykonalności projektu.

Izrael i Turcja podpisały umowę w czerwcu 2016 r. o odnowieniu współpracy gospodarczej. Wcześniej, na relacjach dwustronnych ciążył incydent z 2010 r. – ostrzelanie tureckiego okrętu z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy. Władze Izraela przeprosiły Turcję za to wydarzenie i złagodziły blokadę statków płynących do Strefy Gazy. Turcja i Izrael są teraz nastawione na przywrócenie pełnych stosunków dyplomatycznych.