Shell wchodzi w kolejny projekt z Gazpromem

13 listopada 2020, 11:15 Alert

Gazprom zgodził się sprzedać 50 procent udziałów w swojej spółce-córce Gazpromnieft-Areo Briańsk brytyjsko-holenderskiemu koncernowi Shell. Dzięki temu Shell stanie się partnerem Gazpromu przy eksploracji i wydobyciu węglowodorów znajdujących się na półwyspie Gaydańskim w rosyjskim obszarze Arktyki.

Gydan
Półwysep Gydański fot Gazpromnieft

Kolejna współpraca z Rosjanami

Porozumienie pomiędzy Shellem a Gazpromem pozwoli na eksplorację tego dotychczas niezbadanego obszaru. Półwysep Gaydański, leżący nad morzem Karskim, jest obszarem mało zbadanym i odległym od infrastruktury transportowej.

Półwysep Gaydan leży pomiędzy Zatoką Ob na zachodzie a ujściem rzeki Jenisej na wschodzie. W obrębie półwyspu znajdują się dwa pola poszukiwawcze – Lesińskie, na którym szacunkowo może znajdować się 100 mln ton boe węglowodorów, oraz Puchutsajański, którego zasoby węglowodorów szacowane są na 35 mln ton boe.

Shell jest bardzo aktywny we współpracy z Gazpromem. Holendersko-brytyjska spółka jest jednym z partnerów Gazpromu przy eksploatacji Nord Stream 1 oraz budowie Nord Stream 2.

Kommiersant/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Problemy Rosji u wrót Arktyki