Krakowskie centrum biznesowe koncernu energetycznego Shell przejmuje nowe zadania w ramach koncernu, w związku z czym zatrudnia nowych pracowników. Od początku tego roku zatrudnienie wzrosło tam o 450 osób; w całym zeszłym roku przyjęto blisko 1,2 tys. pracowników.
Centrum w Krakowie coraz ważniejsze dla Shell
„Przeżywamy bardzo znaczący wzrost, rozwijając się nawet szybciej niż planowaliśmy. Do tej pory na krakowskim kampusie zagospodarowaliśmy cztery budynki, a obecnie trwa budowa piątego – przeprowadzka do niego jest przewidziana na początku przyszłego roku” – powiedział PAP prezes Shell Polska Piotr Dziwok. „Shell Business Operations Krakow” jest jednym z siedmiu tego typu ośrodków Shella na świecie. Pod względem liczby pracowników doścignął właśnie dwa największe z nich, w Manili na Filipinach i w Bangalore w Indiach. Krakowski zespół tworzy ponad 3,4 tys. pracowników odpowiedzialnych za prowadzenie i wspieranie globalnych operacji biznesowych firmy z zakresu, m.in. finansów, księgowości, zaopatrzenia, zakupów, HR czy obsługi klienta.
W ostatnim czasie centrum rozbudowało dział zajmujący się logistyką i koordynacją dostaw lądowych w Europie, na Bliskim Wschodzie i Afryce, a także logistyką morską.”W Krakowie prowadzimy już 12 obszarów biznesowych, co wyróżnia nas na tle innych firm z branży. Zaczynaliśmy od obsługi podstawowych procesów finansowo-księgowych, by po ponad 10 latach stać się jednym z najważniejszych tego typu ośrodków Shella na świecie, realizującym coraz więcej coraz bardziej skomplikowanych zadań” – wyjaśnił Dziwok.
Prezes Shell Polska nie podał planów związanych ze wzrostem zatrudnienia w tym roku, ale zaznaczył, że w ostatnich latach utrzymuje się wzrostowa tendencja. W ostatnich trzech latach krakowskie centrum zatrudniało po blisko tysiąc osób rocznie.”Mamy w Polsce doskonałą bazą uniwersytecką, wykształconych, energicznych i pozytywnych ludzi posługujących się wieloma obcymi językami. To, czego potrzebują, to często doświadczenie, zwłaszcza międzynarodowe, dlatego kładziemy nacisk na programy studenckie oraz ciągłe dokształcanie pracowników” – zaznaczył Dziwok.
Zespół będzie się powiększać
Według przekazanych informacji spośród ponad 3,4 tys. osób zatrudnionych w Krakowie ponad 15 proc. stanowią obcokrajowcy z ok. 48 narodowości. Związane jest to m.in. z tym, że ośrodek pracuje w 20 językach, w tym mało popularnych w Polsce, jak niderlandzki, turecki czy węgierski. W zeszłym roku SBO Kraków przyjęło 100 nowych pracowników władających niderlandzkim.
Jak poinformowała dodatkowo Katarzyna Lampart, doradca ds. marketingu rekrutacyjnego w Shell Business Operations Kraków, w ostatnim czasie krakowskie centrum rozpoczęło rekrutację inżynierów do dwóch nowych działów. Pierwszy z nich współpracuje bezpośrednio z jednostkami operacyjnymi Shell, takimi jak platformy wiertnicze, produkcyjne, rafinerie czy statki, wspierając je globalnie w zakresie planowania napraw, diagnostyki i monitoringu maszyn oraz dokumentacji technicznej. Drugi natomiast zajmuje się głównie oceną jakościową danych technicznych dla działów wydobycia. Kilka dni temu ruszyła także rekrutacja do nowego zespołu kreatywnego, która ma wspierać prowadzone w ramach firmy Shell zintegrowane kampanie komunikacyjne.
Polska Agencja Prasowa