Shell, Total oraz Eni chcą rozwoju zakładu LNG w Nigerii

20 maja 2015, 08:18 Alert

(TASS/Piotr Stępiński)

Budowa polskiego gazoportu

Jak poinformowała agencja TASS zagraniczni akcjonariusze nigeryjskiego zakładu przetwarzania skroplonego gazu ziemnego (LNG) – Shell, Total oraz Eni – a także nigeryjska spółka NNPC podjęły ostateczną decyzję w sprawie realizacji budowy w przeciągu najbliższych dwóch lat jej siódmego etapu. Zakład Nigeria LNG generuje 4 procent nigeryjskiego PKB i jest drugim co do wielkości na świecie.

Jak powiedział dyrektor generalny Nigeria LNG Babs Omotowa wartość inwestycji wyniesie 8 mld dolarów a jej zysk jest szacowany na 3 mld dolarów rocznie. Udziały w nigeryjskiej spółce przedstawiają się następująco: NNPC (49 procent), Shell (25,6 procent), Total (15 procent) oraz Eni (10,4 procent). W wyniku realizacji inwestycji o 38,6 procenta (do poziomu 30,5 mln ton) wzrośnie moc przetwórcza zakładu.

Omotowa stwierdził, że wszystkie dostawy skroplonego gazu do zakładu Nigeria LNG są już zakontraktowane.

– W 2008 roku podpisaliśmy umowę na dostawę 8,5 mln ton surowca a kupującymi stali się główni akcjonariusze projektu. Prowadzimy ostatnie prace przygotowawcze dla podjęcia ostatecznej decyzji inwestycyjnej. Obejmują one także porozumienie w sprawie dostaw gazu. Jedną z zalet inwestycji jest fakt, że posiadamy długoterminowe kontrakty na dostawy gazu od naszych pewnych dostawców – Shell, Total oraz Eni – powiedział Omotowa. Szef Nigeria LNG dodał, że od podjęcia decyzji inwestycyjnej do momentu eksploracji miną cztery lata. Omotowa oczekuje wzrostu wydobycia gazu ziemnego w Nigerii poprzez jego zwiększenie w istniejących złożach oraz z rozwoju nowych.

W wypowiedzi dla agencji TASS przedstawiciel Nigeria LNG powiedział, że istnieje możliwość budowy ósmej oraz dziewiątej linii.

– Najpierw zbudujemy siódmą linię. Jak tylko zostanie ona oddane do eksploatacji to rozpoczniemy pracę nad ósmą oraz dziewiątą – powiedział Omotowa. Inwestycja w ósmą linie wyniesie także 8 mld dolarów oraz o możliwościach przetwórczych na poziomie 8,5 mln ton rocznie.

Na dzień dzisiejszy potwierdzone zasoby błękitnego paliwa w Nigerii wynoszą 180 bilionów stóp sześciennych (5,1 bln m3) a potencjalne rezerwy 600 bilionów stóp sześciennych (17 bln m3).

Licencjodawcą na przetwarzanie LNG jest spółka Shell. Warto przypomnieć, że posiada ona 27,5 procenta udziałów w rosyjskim projekcie Sachalin-2, na którym także planowane jest rozszerzenie wydobycia. Decyzja w sprawie inwestycji w trzecią część wspomnianego projektu spodziewana jest w trzecim kwartale bieżącego roku.