Siemens Gamesa i GE Renewable Energy będą walczyć o patenty morskich turbin wiatrowych

13 października 2020, 14:30 Alert

Producenci turbin wiatrowych Siemens Gamesa i GE Renewable Energy wnieśli przeciwko sobie skargi o naruszenie patentów w Stanach Zjednoczonych.

Fot. Siemens Gamesa
Fot. Siemens Gamesa

Spór Siemens Gamesa i GE Renewable Energy

Siemens Gamesa złożył skargę o naruszenie patentu przeciwko GE Renewable Energy do amerykańskiego Sądu Okręgowego dla Środkowego Dystryktu Florydy. W skardze Siemens Gamesa zarzuca, że ​​morska turbina wiatrowa GE Haliade-X narusza patenty Siemens Gamesa dotyczące morskiej technologii bezpośredniego napędu. – Jako światowy wiodący dostawca morskich turbin wiatrowych z ponad tysiącem zainstalowanych morskich turbin wiatrowych typu Direct Drive i z ponad dwoma tysiącami sprzedanych, Siemens Gamesa jest mocno zaangażowany w rynek morskiej energetyki wiatrowej i inwestuje znaczne środki w badania i innowacje w celu zwiększenia wydajności i zmniejszenia kosztów energii. Ochrona praw własności intelektualnej ma zasadnicze znaczenie dla wspierania ciągłych inwestycji w innowacje. Siemens Gamesa jest zdeterminowany, aby chronić swoje offshore innowacyjne technologie bezpośredniego napędu i mocno wierzy w sprawę przeciwko GE – podał Siemens Gamesa.

Skarga Siemens Gamesa pojawiła się po tym, jak GE Renewable Energy złożyło skargę o naruszenie patentu przeciwko Siemens Gamesa do Komisji Handlu Międzynarodowego Stanów Zjednoczonych pod koniec lipca. – W opinii GE ochrona praw własności intelektualnej jest podstawą zarówno dla innowacji, jak i inwestycji w branżach zaawansowanych technologii, a także dla tworzenia miejsc pracy o wysokiej wartości. GE mocno wierzy w zasadność swojej sprawy przeciwko Siemens Gamesa i będzie nadal chronić swoją technologię w Stanach Zjednoczonych – podało GE Renewable Energy.

W odpowiedzi na złożenie skargi przeciwko GE Renewable Energy przez Siemens Gamesa, rzecznik producenta turbin wiatrowych z siedzibą w Paryżu powiedział, że „to wygląda na działanie odwetowe w odpowiedzi na nasze wcześniejsze pozwy wniesione przeciwko nim w celu ochrony praw własności intelektualnej GE”. – Pozew Siemens Gamesa jest bezwartościowy i będziemy stanowczo bronić się przed tym działaniem – powiedział rzecznik GE Renewable Energy.

OffshoreWind.biz/Michał Perzyński