Siemens Gamesa rozwija projekt wiatrowy do produkcji wodoru

10 września 2020, 11:15 Alert

Energia elektryczna z turbin wiatrowowych Siemens Gamesa zostanie zamieniona na wodór, który będzie przechowywany i wykorzystywany jako paliwo do autobusów, taksówek i samochodów. Partnerem w tym projekcie będzie firma Green Hydrogen Systems, która będzie odpowiedzialna za dostarczenie elektrolizera do produkcji wodoru.

Fot. Siemens Gamesa
Fot. Siemens Gamesa

Wodór z wiatru

Wodór będzie wytwarzany przez elektrolizę z turbin wiatrowych o łącznej mocy trzech megawatów. Tlen zostanie uwolniony do atmosfery, a wodór będzie przechowywany jako paliwo do autobusów, taksówek i samochodów. Projekt ten ma zacząć działać w styczniu 2021 roku.

– Elektrolizer Green Hydrogen Systems będzie kluczowym elementem projektu, który, mamy nadzieję, doprowadzi do bardzo oszczędnego i opłacalnego sposobu przechowywania i wykorzystując zieloną energię z turbin wiatrowych – powiedział Finn Daugaard Madsen, kierownik ds. Innowacji w aplikacjach Power-2-X w Siemens Gamesa

– Europa naprawdę stawia na zrównoważoną energię, a zielony wodór będzie i musi odegrać istotną rolę w nadchodzącej transformacji – powiedział Dyrektor generalny Green Hydrogen Systems, Niels-Arne Baden.

Energy Live News/Michał Perzyński