Siemens Gamesa wstrzymuje sprzedaż nowych turbin wiatrowych

18 września 2023, 09:00 Alert

Niemiecka spółka Siemens Gamesa podlegająca pod Siemens Energy wstrzymała sprzedaż nowych turbin wiatrowych na lądzie. Wszystko to z powodu problemów technicznych.

siemens gamesa oze turbiny wiatr
Fot. Siemens Gamesa

– Naszym absolutnym priorytetem jest naprawa systemów w ramach zawartych już projektów. Na tym się skupiamy – powiedział rzecznik prasowy spółki w rozmowie z niemiecką gazetą Handelsblatt.

W ostatnim czasie nowe turbiny Siemens Gamesa, model X.5, wykazały się wysoką ilością awarii, co doprowadziło do konieczności sprawdzenia stanu technicznego dużej części całej floty turbin wiatrowych tej firmy z ostatnich lat. Potwierdzono faktyczne problemy z techniką stosowaną przez Siemens Gamesa. BiznesAlert.pl informował o kwestii wysokich kosztów. – Sytuacja ta może się jeszcze bardziej pogorszyć, gdy dojdzie do roszczeń o odszkodowanie w USA – zwraca uwagę Handelsblatt.

Producent turbin wiatrowych Siemens Gamesa, z siedzibą w Hiszpanii, połączył się z Gamesa Corporación Tecnolóica SA i sektorem energii wiatrowej Siemens AG w 2017 roku. Po paroletniej hossie zysk firmy by ujemny, a w 2022 roku pojawił się bilansowy minus rzędu 663 mln euro.

Handelsblatt / Statista / Aleksandra Fedorska

RAPORT: Polska przyspiesza rozwój OZE, ale pojawią się nowe problemy