AlertBezpieczeństwoEnergetykaGaz.

Siemens i Gazprom walczą na piosenki o turbinie, gdy na Ukrainie giną ludzie

Źródło: pixabay

Źródło: pixabay

Niemiecki Siemens zaproponował na Twitterze stworzenie playlisty Spotify poświęconej samotnej turbinie rosyjskiego Gazpromu, której Rosjanie nie chcą odebrać z Niemiec. Nie trzeba było długo czekać na rewanż firmy z Petersburga. Zabawa trwała w najlepsze pomimo inwazji Rosji na Ukrainę.

– Nasza turbina nadal nie znajduje się tam, gdzie powinna. Stoi samotna w naszym składzie w Muelheim. Zróbmy biedactwu przysługę i stwórzmy playlistę na Spotify. Jakie piosenki powinny się na nie znaleźć? Zaczynamy z „So lonely” (Tak samotny – ang.) autorstwa The Police. Jakie mają Państwo sugestie – napisał Siemens na Twitterze w odniesieniu do sporu o turbinę zwróconą przez Kanadę z naprawy w Montrealu po tym jak Rosjanie zagrozili, że ograniczą dostawy do Niemiec przez Nord Stream 1, jeśli jej nie dostaną.

https://twitter.com/Siemens_Energy/status/1559869349363695616

Dostawy przez Nord Stream 1 zostały i tak ograniczone o 20 procent, a Rosjanie nie chcą teraz odebrać turbiny tłumacząc się problemami formalnymi oraz ryzykiem związanym z sankcjami zachodnimi za atak Rosji na Ukrainę.

Gazprom nie pozostał dłużny Siemensowi i skomentował tweeta propozycją własnej piosenki. – Czemu by nie dodać tego kawałka? – zapytał, proponując utwór Breaking The Law (Łamiąc prawo – ang.) autorstwa Judas Priest. W ten sposób zasugerował, że przekazanie turbiny odbywa się z naruszeniem przepisów.

Pomimo żartów sprawa jest poważna. Trwa inwazja Rosji na Ukrainie i rośnie ilość ofiar. Część użytkowników Twittera wzięła udział w zabawie Siemensa niczym Gazprom, ale inni krytykowali Niemców za brak wyczucia. Pod materiałem pojawiły się także zdjęcia ofiar ataku Rosji na Ukrainę.

Tymczasem zależność Niemiec od gazu z Rosji zagraża im kryzysem gospodarczym związanym z ograniczeniem dostaw przez Rosjan. W ten sposób Moskwa może wpływać na sytuację w Berlinie i wykorzystywać gaz do celów politycznych. Nie pomogły wygibasy prawne w celu przekazania turbiny z Kanady i nie pomoże lista na Spotify. Dopiero uniezależnienie się od gazu z Rosji zapewni bezpieczeństwo dostaw, na początek dzięki niemieckim terminalom LNG, które mają być gotowe do końca roku. Wówczas Rosjanom zostanie do słuchania lista Spotify stworzona przez Siemensa i utwór „So lonely”.

Wojciech Jakóbik

 


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X