Siemens i Vattenfall rozbudują offshore bez subsydiów

18 kwietnia 2019, 07:00 Alert

Spółka Vattenfall we współpracy z deweloperem Siemens Gamesa Renewable Energy zainstaluje 76 dużych turbin wiatrowych o mocy 10 MW każda, na morskich farmach wiatrowych Hollandse Kus Zudi 1 i 2, u wybrzeży Holandii i będą to pierwsze tego typu instalacje wybudowane w tym kraju bez subsydiów.

Morska farma wiatrowa Anholt/Dania. Fot. BiznesAlert.pl
Morska farma wiatrowa Anholt/Dania. Fot. BiznesAlert.pl

W planie jest także budowa farm wiatrowych Holandse Kust Zuid 3 oraz 4, które również będą wyposażone w dziesięciomegawatowe turbiny wiatrowe nowej generacji. Mają one zwiększyć wydajność farm wiatrowych o 30 procent we wszystkich projektach. Są one wyposażone w łopaty o długości 94 metrów, co odpowiada długości boiska do piłki nożnej. Farmy wiatrowe Hollandse Kus Zudi 1 i 2 mogą dostarczyć energię elektryczną do 1-1,5 miliona gospodarstw domowych rocznie.

– Jest to dla nas bardzo ważny krok ku rozwojowi – powiedział Gunnar Groebler, wiceprezes i dyrektor departamentu energii wiatrowej w Vattenfall. – Jesteśmy dumni, że połączyliśmy siły z Siemensem Gamesa. Firma jest silnym i niezawodnym partnerem przy takich projektach – dodał.

Vattenfall to szwedzka firma państwowa i jednocześnie wiodący europejski koncern energetyczny. Zatrudnia około 20 000 osób i prowadzi działalność głównie w Szwecji, Niemczech, Holandii, Danii, Wielkiej Brytanii i Finlandii.

Siemens Gamesa Renewable Energy/Patrycja Rapacka