Sierakowska: Iran bez planów zamrażania produkcji ropy naftowej

23 maja 2016, 12:15 Energetyka

KOMENTARZ

Dorota Sierakowska

Analityk, Dom Maklerski BOŚ

Notowania ropy naftowej mocno zakończyły miniony tydzień, przekraczając w trakcie piątkowej sesji poziom 49 USD za baryłkę (w przypadku zarówno europejskiej ropy Brent, jak i amerykańskiej ropy WTI). Jednak już dzisiaj rano sprzedający są na tym rynku bardziej widoczni, a cena ropy WTI spadła już z powrotem poniżej 48 USD za baryłkę i jest potencjał do pogłębienia korekty spadkowej w najbliższych dniach.

Notowania ropy naftowej i tak znajdują się blisko kilkumiesięcznych maksimów, czego najważniejszą przyczyną są zaburzenia produkcji ropy naftowej w różnych krajach świata, m.in. w Kanadzie, Nigerii oraz Libii. Goldman Sachs prognozował nawet, że mogą one sprawić, że w maju na globalnym rynku ropy naftowej pojawi się tymczasowy deficyt. W piątek bank ten podniósł także prognozę średniej ceny ropy WTI w 2016 roku do poziomu 45 USD za baryłkę z wcześniejszych 38 USD za baryłkę.

Mimo większego optymizmu dotyczącego cen ropy, warto pamiętać, że prawdopodobnie jeszcze co najmniej kolejnych kilka miesięcy na tym rynku upłynie pod znakiem nadwyżki i wysokich zapasów tego surowca. W niedzielę irańska agencja informacyjna podała, że zastępca ministra ds. ropy naftowej w Iranie potwierdził, że kraj ten ma zamiar nadal zwiększać swoją produkcję i eksport ropy naftowej. Obecnie eksport ropy naftowej z Iranu wynosi już 2 mln baryłek dziennie, a do połowy lata ma się zwiększyć do 2,2 mln dziennie.

wykres_ropa_23_05_2016_d488b83b

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Stanowisko Iranu nie dziwi – przedstawiciele tego kraju już od wielu miesięcy powtarzają, że nie mają zamiaru uczestniczyć w żadnych międzynarodowych inicjatywach zmierzających ku zamrożeniu lub nawet zmniejszeniu produkcji ropy naftowej. Ma to związek z dążeniem tego kraju do odbudowy gospodarki, wyniszczonej długotrwałymi zachodnimi sankcjami, zniesionymi właśnie na początku bieżącego roku.

Źródło: CIRE.pl