Sierakowska: Miedź jest najdroższa od początku sierpnia

12 września 2019, 14:30 Surowce
Giełda 1

Dzisiaj rano notowania miedzi mocno wystrzeliły w górę. Tym samym, cena tego metalu w Stanach Zjednoczonych przekroczyła 2,66 USD za funt i dotarła do najwyższego poziomu od początku sierpnia br. – pisze Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM Banku Ochrony Środowiska.

Optymizm na rynku miedzi wiąże się głównie z informacjami ze strony Donalda Trumpa o przełożeniu wejścia w życie podwyżki ceł na import chińskich dóbr do Stanów Zjednoczonych. Podwyższone z 25% do 30% cła na chińskie dobra o wartości 250 mld USD miały być wprowadzone 1 października – jednak ich wejście w życie zostało opóźnione o dwa tygodnie, do 15 października br.

Deklaracja amerykańskiego prezydenta prawdopodobnie ma związek z zaplanowanymi na przyszły miesiąc rozmowami handlowymi na linii USA-Chiny. Optymizm dotyczący planowanej rundy negocjacji wspiera ceny miedzi od kilkunastu dni. Niemniej, na spektakularne i długotrwałe wzrosty na rynku tego metalu trudno liczyć, dopóki konflikt handlowy nie zostanie całkowicie zażegnany – a na razie szanse na to są niewielkie.

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Źródło: DM Banku Ochrony Środowiska