Sierakowska: Notowania ropy naftowej kontynuują ruch na południe

17 sierpnia 2015, 12:05 Energetyka

KOMENTARZ

Dorota Sierakowska

Analityk DM BOŚ

Zgodnie z oczekiwaniami, po przekroczeniu w dół poziomu 44 USD za baryłkę, będącego wcześniej ważnym poziomem wsparcia, notowania ropy naftowej kontynuują ruch w dół. W piątek cena ropy WTI spadła o niecałe 0,2 proc., a dzisiaj rano porusza się w dół w równie spokojnym tempie.
Tym samym, notowania amerykańskiej ropy wyznaczają coraz to nowe tegoroczne minima, a obecna cena tego surowca jest najniższa od 2009 r. Do ówczesnego minimum cenowego notowaniom ropy brakuje jeszcze paru dolarów – 12 lutego 2009 r. sesja na rynku ropy WTI zamknęła się tuż poniżej 34 USD za baryłkę, a miesiąc wcześniej śróddzienne ruchy sprowadziły notowania ropy WTI do okolic 33,20 USD za baryłkę.

Obecnie notowania ropy WTI z pewnością mają potencjał do dalszych spadków, co wynika nie tylko z sytuacji technicznej, ale także fundamentalnej. W USA podaż ropy naftowej, mimo spadku zapasów, pozostaje duża – w piątek firma Baker Hughes podała także, że po raz kolejny wzrosła liczba funkcjonujących punktów wydobycia ropy w USA. Liczba wiertni wzrosła co prawda zaledwie o 2, jednak jest to już czwarta zwyżka z kolei, a liczba wiertni jest już najwyższa od początku maja. Z pewnością dzisiaj rano nie pomagają także informacje o spadku japońskiego PKB, jako że Japonia jest jednym z największych importerów ropy na świecie.

Źródło: CIRE.PL