AktualnościBezpieczeństwoInfrastrukturaŻegluga

Siewiera dla “PB”: Bałtyk jest kluczowy w perspektywie konfliktu z Rosją

Jacek Siewiera. Fot. PAP

– W dużej mierze tu (na Bałtyku – red.) ośrodkuje się bezpieczeństwo militarne i ekonomiczne Europy. Tutaj może dojść do realnej konfrontacji z Rosją. W tym prowokacji hybrydowych na infrastrukturze krytycznej, których byliśmy świadkami w ostatnich miesiącach. Nie jest tajemnicą, że liczne ćwiczenia i symulacje przeprowadzane przez sojuszników rozpoczynają się właśnie od wywołanych przez Rosję incydentów na Bałtyku – zauważył Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, w Pulsie Biznesu.

– Mimo że Europa bierze na siebie coraz większą odpowiedzialność, często po omacku wkracza w etap poszukiwania modelu funkcjonowania w nowej rzeczywistości – pisze we wtorkowym “Pulsie Biznesu” Jacek Siewiera.

Jak wskazał w świątecznym wydaniu “Pulsu Biznesu” szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, “mimo że Europa bierze na siebie coraz większą odpowiedzialność, często po omacku wkracza w etap poszukiwania modelu funkcjonowania w nowej rzeczywistości”.

– Więcej tu zagrożeń związanych z negowaniem idei transatlantyckiej czy przyspieszoną integracją traktatową niż oczywistych szans – stwierdził Siewiera.

Nowe spojrzenie na Bałtyk

Jego zdaniem wojna rosyjsko-ukraińska “w zupełnie nowym świetle pokazała europejską geografię, kierując reflektory na bliski nam Bałtyk”. Podkreślił, że jest to region “łączący największe obecne ryzyko dla NATO z największą proobronną determinacją i jednomyślnością leżących nad północnym i wschodnim Bałtykiem państw — Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Szwecji i Finlandii”.

– W dużej mierze tu ośrodkuje się bezpieczeństwo militarne i ekonomiczne Europy. Tutaj może dojść do realnej konfrontacji z Rosją. W tym prowokacji hybrydowych na infrastrukturze krytycznej, których byliśmy świadkami w ostatnich miesiącach. Nie jest tajemnicą, że liczne ćwiczenia i symulacje przeprowadzane przez sojuszników rozpoczynają się właśnie od wywołanych przez Rosję incydentów na Bałtyku – zauważył Siewiera.

Podkreślił, że państwa nadbałtyckie nie tylko chcą, ale muszą integrować działania dotyczące bezpieczeństwa.

Biznes Alert / PAP

Szwecja nie może bagatelizować zagrożenia ze strony Rosji, więc rezygnuje z offshore


Powiązane artykuły

Słońce Polsatu nie zachodzi nigdy

Zygmunt Solorz, zwany przez przyjaciół "Słońcem Polsatu", od dziś nie jest przewodniczącym Rady Nadzorczej Grupy Polsat Plus. Ale czy ta...

Adam Bodnar odejdzie z rządu. Nie tylko on straci stanowisko

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar utraci stanowisko. Taką informację przekazała TVN24. Pojawiły się informacje, że w ministerialnym fotelu...

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X