AktualnościBezpieczeństwoInfrastrukturaŻegluga

Siewiera dla “PB”: Bałtyk jest kluczowy w perspektywie konfliktu z Rosją

Jacek Siewiera. Fot. PAP

– W dużej mierze tu (na Bałtyku – red.) ośrodkuje się bezpieczeństwo militarne i ekonomiczne Europy. Tutaj może dojść do realnej konfrontacji z Rosją. W tym prowokacji hybrydowych na infrastrukturze krytycznej, których byliśmy świadkami w ostatnich miesiącach. Nie jest tajemnicą, że liczne ćwiczenia i symulacje przeprowadzane przez sojuszników rozpoczynają się właśnie od wywołanych przez Rosję incydentów na Bałtyku – zauważył Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, w Pulsie Biznesu.

– Mimo że Europa bierze na siebie coraz większą odpowiedzialność, często po omacku wkracza w etap poszukiwania modelu funkcjonowania w nowej rzeczywistości – pisze we wtorkowym “Pulsie Biznesu” Jacek Siewiera.

Jak wskazał w świątecznym wydaniu “Pulsu Biznesu” szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, “mimo że Europa bierze na siebie coraz większą odpowiedzialność, często po omacku wkracza w etap poszukiwania modelu funkcjonowania w nowej rzeczywistości”.

– Więcej tu zagrożeń związanych z negowaniem idei transatlantyckiej czy przyspieszoną integracją traktatową niż oczywistych szans – stwierdził Siewiera.

Nowe spojrzenie na Bałtyk

Jego zdaniem wojna rosyjsko-ukraińska “w zupełnie nowym świetle pokazała europejską geografię, kierując reflektory na bliski nam Bałtyk”. Podkreślił, że jest to region “łączący największe obecne ryzyko dla NATO z największą proobronną determinacją i jednomyślnością leżących nad północnym i wschodnim Bałtykiem państw — Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Szwecji i Finlandii”.

– W dużej mierze tu ośrodkuje się bezpieczeństwo militarne i ekonomiczne Europy. Tutaj może dojść do realnej konfrontacji z Rosją. W tym prowokacji hybrydowych na infrastrukturze krytycznej, których byliśmy świadkami w ostatnich miesiącach. Nie jest tajemnicą, że liczne ćwiczenia i symulacje przeprowadzane przez sojuszników rozpoczynają się właśnie od wywołanych przez Rosję incydentów na Bałtyku – zauważył Siewiera.

Podkreślił, że państwa nadbałtyckie nie tylko chcą, ale muszą integrować działania dotyczące bezpieczeństwa.

Biznes Alert / PAP

Szwecja nie może bagatelizować zagrożenia ze strony Rosji, więc rezygnuje z offshore


Powiązane artykuły

tankowiec VILAMOURA, zdjęcie: vesselfinder.com

Tankowiec z milionem baryłek ropy eksplodował u wybrzeży Libii

Tankowiec Vilamoura, który przewoził milion baryłek ropy i wcześniej zawijał do rosyjskich portów, eksplodował u wybrzeży Libii. To kolejny z...

W czerwcu spadł wskaźnik PMI. Firmy redukowały zatrudnienie i zapasy

Wskaźnik PMI spadł w czerwcu poniżej oczekiwań, odzwierciedlając najgłębsze pogorszenie od października 2023 roku – wskazali analitycy PKO BP w...
Gazprom. Źródło: Flickr

Plan Putina na ratowanie gospodarki: zabrać innym, dać Gazpromowi

Rosyjski koncern, obłożony zachodnimi sankcjami, doświadcza strat finansowych. W 2023 roku poniósł pierwszą roczną stratę od 20 lat, zdaniem ekspertów...

Udostępnij:

Facebook X X X