Sikora: Polskie gospodarstwa płacą wielkie rachunki za prąd i gaz

19 grudnia 2013, 11:16 Energetyka
Andrzej Sikora

Prezes Instytutu Studiów Energetycznych dr inż. Andrzej Sikora komentuje zmiany taryf wprowadzone przez Urząd Regulacji Energetyki

– Warto zwrócić uwagę, że wraz z podwyżką taryfy na gaz jednocześnie (przy bardzo napiętym planie inwestycyjnym) regulator przyjął obniżkę taryfy przesyłowej Gaz-System – mówi.

– Średnia stawka za transport 1000 m sześc. gazu ziemnego w ramach nowej Taryfy Gaz-System S.A. spadła o 4,80% w stosunku do poprzednio obowiązującej Taryfy. Czyli znowu i wilk syty i owca cała „bo tu podniosą tam obniżą” i bilans wychodzi na zero. Czyżby znowu decyzja quasi rynkowo-polityczna? Natomiast bardzo złą informacją jest to, że średnio polskie gospodarstwa domowe płacą jedne z największych rachunków w UE, za prąd i gaz. Więcej niż bogate Niemcy czy Anglicy. I to przy znacznie mniejszych niż bogaci sąsiedzi średnich przychodach. Najbardziej niepokoi mnie to, że ciągle nie gotowa jest nowa polityka energetyczna Polski i do końca roku jej na pewno nie będzie – podkreśla Sikora.

– Natomiast hitem wczorajszego dnia jest informacja o tym jak prezydent Rosji Putin nakazuje firmie Gazprom – notowanej na światowych giełdach – obniżenie cen gazu o 30% dla Ukrainy. Czy może ktoś sobie wyobrazić, że Prezydent Obama nakazuje firmie Exxon obniżenie… – prawda, że brzmi to absurdalnie? I kto tu tak naprawdę rządzi? – kończy nasz rozmówca.