Będzie kolejny producent autobusów elektrycznych w Polsce?
Autobus ma długość 8,5 m i szerokość 2,45 m, a jego wysokość wynosi wynosi 3,2 m. Jak podkreśla producent, takie wymiary sprawiają, że pojazd będzie mógł swobodne poruszać się w centrach miast. Autobus został zaprojektowany i wykonany od początku jako autobus z elektrycznym układem napędowym i zasilaniem bateryjnym. Baterie umieszczono w podwoziu pojazdu, co znacznie obniżyło środek ciężkości i poprawiło stabilizację toru jazdy a zarazem pozwoliło zachować niską podłogę w przestrzeni pasażerskiej.
Do napędu autobusu przewidziano dwa rodzaje trójfazowych silników synchronicznych o mocy ok. 140 kW i sprawności rzędu 96 proc. Baterie również przewidziano w dwóch wersjach, NMC 144 kWh wraz z pokładową ładowarką, które pozwolą na przejechanie ok 140 km oraz LTO o pojemności 61 kWh – tu zasięg naładowanego pojazdu wyniesie ok. 70 km.
– Dzisiaj prezentujemy już kompletną wersję pojazdu, wszystkie systemy zostały uruchomione, autobus jest sukcesywnie przygotowywany do pierwszych jazd. Chcielibyśmy jesienią przeprowadzić testy, tak aby w 2020 mógł pojawić się u pierwszych klientów – powiedział Michał Maćkowiak, odpowiedzialny w Rafko za projekt E-busa.
Jeśli Rafako doprowadzi projekt do fazy produkcji, będzie kolejną firmą, która prowadzi taką działalność w Polsce. Zajmują się już tym między innymi firmy: Solaris Bus&Coach, Ursus Bus i Volvo.