SIPRI: Wojna na Ukrainie zmienia układ sił atomowych na świecie

17 czerwca 2015, 07:35 Alert

(SIPRI/Patrycja Rapacka)

Według opracowania SIPRI (Stockholm International Peace Research Institute) konflikt na Ukrainie wpływa nie tylko na stosunki międzynarodowe. Aneksja Krymu zapoczątkowała zmiany w nuklearnej równowadze na świecie. Według analityków SIPRI zachodzą one na trzech płaszczyznach.

Według raportu, zmiany są widoczne w spowolnieniu cięć ilości głowic przez Rosję i USA, w zmianie sposobu myślenia wszystkich państw w kontekście nuklearnych aspiracji oraz w decyzjach państw nieposiadających głowic o budowaniu swej pozycji pod ochroną parasola atomowego.

Zdaniem ekspertów ośrodka można zaobserwować ogólne zmniejszenie ilości głowic jądrowych na świecie w ciągu ostatniego roku. Ta tendencja jednak nie gwarantuje wzrostu bezpieczeństwa na arenie międzynawowej – podkreślają autorzy SIPRI.

SIPRI na początku 2015 roku informowało, że dziwieć państw nuklearnych (USA, Federacja Rosyjska, Wielka Brytania, Francja, Chiny, Indie, Pakistan, Izrael, Korea Północna) posiadało pół roku temu w sumie około 15850 głowic. W porównaniu z 2014 rokiem – jest to o 500 głowic mniej. Największej redukcji dokonały USA i Rosja, których udział odpowiada za 95 procent zmniejszenia na świecie. Z drugiej strony SIPRI punktuje, iż państwa takie jak Chiny, Pakistan czy Indie znacząco zwiększyły swoje zasoby, np. Chiny zakupiły 10 głowic w 2014 roku.

Jak wskazują dane, tendencja redukcyjna uległa spowolnieniu wraz z wybuchem wojny na Ukrainie. Rosja zmniejszyła ilość głowic tylko o 500 sztuk (z 8000 do 7500), natomiast USA tylko o 40 sztuk (z 7300 do 7260). Ekspert ds. bezpieczeństwa Oliver Meier zauważa, że Federacja Rosyjska od momentu wybuchu wojny na Ukrainie poświęca większą wagę broni nuklearnej, zwłaszcza jej rodzajom, które mogłyby być użyte na terytorium Europy.

Kolejna płaszczyzna to zmiana postrzegania broni atomowej przez państwa. Naukowcy podkreślają, że warto mieć na uwadze negocjacje nuklearne w Iranie w kontekście obecnego kryzysu na Ukrainie. Iran zapewne dostrzegł, w jakiej sytuacji znajduje się obecnie państwo ukraińskie nie posiadające najmniejszej siły odstraszania i wyciągnie stosowne wnioski.