Firma SK Innovation dostałą grant na inwestycję na Śląsku

3 października 2019, 08:45 Alert
EV elektromobilność fot. Pixabay
fot. Pixabay

Koreańska firma SK Innovation, która kosztem ponad 1 mld zł zbuduje w Dąbrowie Górniczej zakład produkcji separatorów baterii litowo-jonowych do aut elektrycznych, otrzymała w środę wart 80 mln zł rządowy grant, wspierający tę inwestycję. To pierwsze przedsięwzięcie koreańskiego inwestora w Europie.

Koreańska inwestycja na Śląsku

W środowej uroczystości przekazania wsparcia uczestniczył szef resortów inwestycji i rozwoju oraz finansów Jerzy Kwieciński, który podkreślił, że koreańska inwestycja znakomicie wpisuje się w rządową strategię, zarówno w zakresie przyciągania firm wysokich technologii, jak i rozwoju elektromobilności, a także w Program dla Śląska, służący – jak mówił minister – „przestawieniu Śląska z torów przemysłu ciężkiego – stalowego, górniczego – na nowe przemysły”. Kwieciński podkreślił, że Polska stawia na inwestorów, którzy wzmacniają polską gospodarkę zaawansowanymi technologiami. „Ta inwestycja to nie tylko stabilne i wysokopłatne miejsca pracy, ale przede wszystkim transfer nowoczesnych technologii oraz wzrost wiedzy i umiejętności pracowników” – mówił minister, podkreślając przy tym wagę projektu dla absolwentów śląskich szkół oraz uczelni, z którymi inwestor rozpocznie współpracę.

„Cieszymy się, że branża motoryzacyjna staje się wizytówką Śląska, ale szczególnie nas cieszy, że apel, który skierowaliśmy do przemysłowców, do inwestorów krajowych i zagranicznych, w odniesieniu do elektromobilności, tu znajduje swoje bardzo praktyczne odzwierciedlenie” – powiedział szef resortu inwestycji i rozwoju. „To kolejna ważna inwestycja w sektorze przemysłowym w naszym kraju” – ocenił, przypominając, iż nawet 30-40 proc. wartości aut elektrycznych stanowią właśnie baterie. „To najdroższy i najbardziej zaawansowany technologicznie element takiego samochodu” – podkreślił minister, licząc na przyszłe rozszerzenie koreańskiej inwestycji w Polsce. Grant w wysokości 80 mln zł (to największe możliwe wsparcie z tej puli) został przyznany inwestorowi w ramach Programu wsparcia inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2020. Wsparcie będzie wypłacane proporcjonalnie do poziomu realizacji projektu inwestycyjnego, ujętego w umowie o grant jako zobowiązanie inwestora.

Budowany kosztem 335 mln USD zakład w Dąbrowie Górniczej to pierwsza inwestycja SK Innovation w Polsce i w Europie. Do końca 2021 r. fabryka o powierzchni 270 tys. m kw. ma zatrudniać co najmniej 300 osób. W czerwcu inwestor kupił prawie 28-hektarową działkę pod budowę; prace budowlane rozpoczną się w połowie października tego roku. W dąbrowskiej fabryce SK Innovation ma powstawać do 336 mln m kw. separatorów baterii, wykorzystywanych w autach elektrycznych.

SK Innovation jest jedną z największych południowokoreańskich firm sektora energetyczno-chemicznego. Zajmuje się przetwarzaniem substancji ropopochodnych, produkuje środki chemiczne, a także baterie do samochodów elektrycznych oraz ich komponenty. Ze względu na prężny rozwój rynku elektromobilności, firma zdecydowała się stworzyć globalną sieć produkcyjną separatorów do baterii elektrycznych i umiejscowić ją zarówno w Azji (w Korei Południowej i Chinach), jak i w Europie. Według wcześniejszych prognoz spółki, 68 proc. produkcji polskiego zakładu będzie trafiać na eksport, głównie na rynki europejskie. „Obecnie produkujemy 360 mln m kw. separatorów litowo-jonowych w Jeungpyeong w Korei. Dzięki nowym inwestycjom w Chinach i Polsce, począwszy od czwartego kwartału 2021 r. moce produkcyjne naszej firmy wzrosną do 1,2 mld m kw. rocznie” – poinformował w środę prezes SK IE Technology Jae Sok Rho. W przyciągnięciu koreańskiej inwestycji do Polski uczestniczyła Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Jej przedstawiciele wskazują, że elektromobilność to jedna z najbardziej zaawansowanych technologicznie gałęzi przemysłu w Polsce, stąd dąbrowski projekt SK Innovation ma szczególne znaczenie.

„Wybór Polski to doskonała decyzja dla inwestora – to tu bije dziś serce elektromobilnej Europy. Kolejne inwestycje z sektora już niebawem zostaną zrealizowane w naszym kraju. Agencja obsługuje aż 18 projektów związanych z elektromobilnością, wartych łącznie aż 4 mld euro” – poinformowała p.o. prezesa Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Grażyna Ciurzyńska, cytowana w komunikacie prasowym. Przedstawiciele Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej liczą, że inwestycja jednego z największych graczy tej branży na rynku światowym, który po raz pierwszy zainwestował w Europie, przyciągnie do KSSE także kooperantów i partnerów koreańskiego inwestora. W środę koreańska spółka, w ramach współpracy z samorządem Dąbrowy Górniczej, przekazała miejscowej Fundacji „Godne Życie” 200 tys. zł donacji na realizację programu ekologiczno-edukacyjnego. Dzięki temu wsparciu fundacja kupi oczyszczacze powietrza dla dąbrowskich placówek oświatowych oraz – we współpracy z inwestorem – przeprowadzi ekologiczną kampanię edukacyjną.

„Gest koreańskiego inwestora świadczy o tym, że dobrze rozumie potrzeby mieszkańców naszego miasta i wie, jak ważna jest dla nas ochrona środowiska. Na takich inwestorów z branży nowoczesnych technologii stawiamy” – mówił prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak. Istniejąca od ponad 20 lat Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, na terenie której powstanie fabryka, w sumie wydała dotąd 590 zezwoleń i 31 decyzji o wsparciu w ramach nowych przepisów o Polskiej Strefie Inwestycji (od września 2018 r. do połowy br.). Na ich podstawie firmy działające w KSSE zainwestowały już ponad 36 mld zł i utworzyły ponad 80 tys. miejsc pracy.

W ub. roku KSSE pozyskała 51 nowych inwestycji wartych ponad 2,5 mld zł, wobec 58 projektów za ponad 3,4 mld zł rok wcześniej. W 2018 r. inwestorzy zadeklarowali stworzenie co najmniej 2,1 tys. nowych miejsc pracy i utrzymanie ponad 20 tys. istniejących. Do połowy tego roku KSSE pozyskała 20 nowych inwestycji o łącznej wartości ponad 2,2 mld zł. Dzięki nim pracę znajdzie 780 osób, a ponad 2,6 tys. miejsc pracy zostanie utrzymanych. Nowi inwestorzy otrzymali decyzje o wsparciu ich przedsięwzięć w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. KSSE prowadzi rozmowy o kolejnych inwestycjach z kilkunastoma firmami, w większości małymi i średnimi.

Polska Agencja Prasowa

Rząd poszerzy Program dla Śląska o nowe inwestycje