AlertWszystko

Słowacja i Ukraina będą razem dążyć do zablokowania Nord Stream 2

Nord Stream AG

(Gazeta.ru/Wojciech Jakóbik)

Rząd ukraiński oficjalnie złożył skargę na projekt Nord Stream 2. Premier Ukrainy Jarsenij Jaceniuk spotkał się ze swoim słowackim odpowiednikiem, Mirosławem Lajczakiem, i przy tej okazji zdradził szczegóły skargi.

– Apelujemy do Komisji Europejskiej o śledztwo w sprawie tego antyeuropejskiego, antyukraińskiego, antysłowackiego, antypolskiego projektu i o zatrzymanie go. Nie chcemy pozwolić, by pokonali nas Rosjanie – powiedział Jaceniuk.

Przypomniał, że ukraiński Trybunał Arbitrażowy zasądził Gazpromowi karę w wysokości 3,4 mld dolarów za nadużywanie pozycji monopolisty na rynku gazu na Ukrainie. Rosjanie nie uznają tych roszczeń.

Jednocześnie Ukraina domaga się nie tylko rewizji projektu gazociągu Nord Stream 2 w zgodzie z prawem unijnym, ale zablokowania go w ogóle. Premier Słowacji ocenił, że projekt jest wymierzony przeciwko Ukrainie i polityce dywersyfikacji źródeł dostaw prowadzonej przez Unię Europejską. – Jesteśmy z Ukrainą na jednym szlaki i będziemy kontynuować wspólną walkę z tym projektem – zadeklarował Lajczak.

Michaił Korczemkin z East European Gas Analysis twierdzi, że Nord Stream 2 upadnie, ale bez względu na działania Ukrainy i Słowacji. – Po pierwsze, Gazporm nie ma pieniędzy, firma przynosi straty – mówi ekspert cytowany przez Gazeta.ru. – Po drugie, Bruksela będzie opóźniać pozwolenia na budowę lub ostatecznie odmówi ich wydania.

Nord Stream 2 to projekt rozbudowy magistrali bałtyckiej z Rosji do Niemiec o trzecią i czwartą nitkę, co ma pozwolić na podwojenie przepustowości do 110 mld m3. Za budowę jest odpowiedzialne konsorcjum z udziałem Gazpromu (50 procent) i OMV, Shella, Engie, BASF i E.on-u (po 10 procent akcji). Zwolennicy projektu twierdzą, że rozbudowa pozwoli na zwiększenie dostaw gazu z Rosji w obliczu spadku wydobycia w Europie Zachodniej. Przeciwnicy twierdzą, że projekt ma charakter polityczny, ma zmarginalizować Ukrainę i zwiększyć zależność rynku od gazu rosyjskiego wbrew unijnej polityce dywersyfikacji.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X