Słowacy chcą gazowego dostępu do Bałtyku. „Inwestycja gotowa za 3 lata”

22 kwietnia 2016, 12:45 Alert

(vEnergetike.sk/URE/Bartłomiej Sawicki)

Gazoport Corpus Christi LNG w Teksasie
źródło: lngworldnews.com

Budowa polsko – słowackiego interkonektora gazowego osiągnęła dwa istotne etapy. Po stronie słowackiej projekt uzyskał ocenę oddziaływania na środowisko oraz istotny certyfikat dla modyfikacji tłoczni gazu w miejscowości Velke Kapusany, która jest elementem polsko – słowackiego gazociągu. Słowacki operator przesyłowy przekonuje, że inwestycja powstanie zgodnie z planem do 2019 roku, wówczas Słowacja uzyska gazowy dostęp do Morza Bałtyckiego dzięki polskiemu systemu gazociągów. 

Okres uzyskiwania oceny oddziaływania na środowisko trwał 15 miesięcy. – Biorąc pod uwagę zakres badania, ocena została przygotowana w bardzo krótkim czasie – mówi rzecznik słowackiego operatora Eustream, Pavol Kubik. Z decyzji wydanej przez ministerstwo środowiska wynika, że resort na podstawie wyników oceny oddziaływania na środowisko,zezwala na realizację gazociągu łączącego Polskę z Słowacją, z zastrzeżeniem wyszczególnionych warunków.

– Słowacja będzie świadkiem historycznego momentu w sektorze gazowym w ciągu najbliższych trzech lat. Wówczas nasz kraj, dzięki systemowi gazociągów zostanie podłączony do Morza Bałtyckiego. Zakończenie realizacji nowego gazociągu planowane jest na rok 2019. W chwili obecnej nie istnieją żadne sygnały dotyczące opóźnień w tym projekcie. – Nie przewidujemy żadnych opóźnień w uruchomieniu działalności komercyjnej na gazociągu w roku 2019. Możliwości przesyłowe wyniosą 5,7 mld metrów sześciennych gazu rocznie – przekazał słowackim mediom rzecznik firmy Eustream, Pavol Kubik.

Wkrótce powinny rozpocząć się prace konstrukcyjne, które połączą tłocznię gazu w miejscowości Velke Kapusany z tłocznią po polskiej stronie w Strachocine. Eustream oczekuje jeszcze na wydanie stosownych zezwoleń przed samą budową.

Głównym celem projektu jest budowa dwukierunkowego połączenia gazowego pomiędzy Polską a Słowacją, które umożliwi przepływ gazu ziemnego na poziomie 4,7 mld mld metrów sześc. rocznie w kierunku Polska – Słowacja i 5,7 mld metrów sześc. rocznie w kierunku Słowacja – Polska z możliwością dalszej rozbudowy.
Połączenie gazowe będzie miało długość 164 km i zakłada rozbudowę systemu gazowego po stronie polskiej i słowackiej. W przypadku części polskiej gazociąg będzie liczył 58 km długości.