IX edycja Smart City Forum: Miasta uszyte na miarę potrzeb i możliwości

2 kwietnia 2019, 13:03 Alert

27-28 marca 2019 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się kolejna już edycja Smart City Forum pod patronatem BiznesAlert.pl. Ponad 600 osób, podczas dwóch dni projektu, brało udział w odkrywaniu polskich miast na nowo.  

IX edycja Smart City Forum pod patronatem BiznesAlert.pl / Fot. MMC Polska

Uroczystego otwarcia kongresu dokonał Przewodniczący Rady Programowej, Ekspert w dziedzinie rozwiązań smart city, Wiceprezydent Miasta Wrocławia w latach 2007 – 2018, Maciej Bluj. Następnie głos zabrał Prezydent m.st. Warszawy, Rafał Trzaskowski. Prezydent stolicy podkreślił podczas swojego wystąpienia, że każde miasto powinno być miastem rozwoju, otwartym na inwestorów. Pierwsza debata, w myśl hasła przewodniego całego projektu “Odkryj miasto na nowo”, dotyczyła zrealizowanych projektach, planach na przyszłość oraz efektach tych działań. Pamiętając o tym, że miasto to przede wszystkim platforma, która pomaga komunikować się władzom miast z mieszkańcami i otoczeniem, odbyła się rozmowa prezydentów o tym, jak wdrażać innowacje biorąc pod uwagę zdanie obywateli. Smart Citizen to zagadnienie, które często pojawiało się w ramach rozmów o koncepcji Inteligentnych Miast. Nie zabrakło też konkretnych przykładów strategii rozwoju małych i średnich miast i rozmów o finansowaniu inwestycji. Dynamicznym urozmaiceniem standardowej formy przekazania wiedzy, był “sparing” technologii smart city. W krótkich wystąpieniach, uczestnicy mogli wysłuchać 7 przykładów konkretnych wdrożeń innowacyjnych i niezwykle ciekawych rozwiązań dla swoich miast. Dużym zainteresowaniem cieszył się również blok tematyczny poświęcony płatnościom. Kwestie systemów płatniczych poruszono w ramach krótkich use case’ów oraz standardowej debaty. Smart City Forum poruszyło też zagadnienie inteligentnego miasta wychodząc od problemu do rozwiązania. W ten sposób potraktowano kwestię zanieczyszczania powietrza i efektywnego wykorzystania energii.

Odkrywać miasta na nowo, można było także podczas sesji round tables. Ta część agendy, w której tłumnie brali udział uczestnicy kongresu, stanowi idealną okazję do swobodnej wymiany myśli, inspiracji i wysłuchania opinii na pewne kwestie z wielu perspektyw. Każdemu stolikowi przewodniczył gospodarz będący ekspertem w danej dziedzinie, który moderował przebieg całej dyskusji. Przy okrągłych stołach można było poszerzyć swoją wiedzę i wymienić się doświadczeniem w poniższych tematach:

 • Zeroemisyjny transport w praktyce – wyzwania a obowiązki
 • Jak finansować działania z zakresu poprawy efektywności energetycznej i ochrony środowiska ? ESCO/PP
 • Bikesharing dobre praktyki współpracy samorząd – operator
 • Korzyści prosto integrowalnej infrastruktury, dostarczającej i analizującej dane w czasie rzeczywistym
 • Miejska infostrada jako narzędzie Smart City służące do zarządzania informacją oraz przestrzenią miejską
 • Mobilność współdzielona/ hulajnogi elektryczne – wspólne rozwiązanie jako uzupełnienie dla transportu publicznego w miastach

W roli prelegentów 9. Smart City Forum wystąpili m.in.:

 • Krystyna Danilecka-Wojewódzka, Prezydentka Miasta Słupska
 • Beata Moskal-Słaniewska, Prezydent Miasta Świdnicy
 • Wojciech Bakun, Prezydent Miasta Przemyśla
 • Piotr Grzymowicz, Prezydent Miasta Olsztyna
 • Piotr Kuczera, Prezydent Miasta Rybnika
 • Tadeusz Krzakowski, Prezydent Miasta Legnicy
 • Bartłomiej Pawlak, Wiceprezes Zarządu, Polski Fundusz Rozwoju
 • Roman Szełemej, Prezydent Miasta Wałbrzycha
 • Bogdan Wenta, Prezydent Miasta Kielce

Na zakończenie pierwszego dnia konferencji odbyła się Wielka Gala Smart City, podczas której przyznano nagrody w konkursie “Smart City”.

Partnerzy 9. Smart City Forum:

Partnerzy Strategiczni:

Akcelerator Inteligentnych Miast, APA, Asseco Data System, Atende S.A., Biuro Informacji Kredytowej, BIG Biuro Informacji Gospodarczej, LUG, Polski Fundusz Rozwoju, W.P.I.P.

Partnerzy:

Axis, CEZ, ICE Gateway, hive, Netia, Nextbike, Smart Factor, Abak, ProfesCapital, Gamfi

Sponsorzy:

Audytel, Lime

Zapraszamy do zapoznania się z pełną fotorelacją z 9. Smart City Forum.

Organizatorem wydarzenia jest MMC Polska.