Jak płacić w Smart City? (RELACJA)

15 marca 2018, 07:15 Innowacje
Drugi dzień Smart City Forum. Fot. BiznesAlert.pl
Drugi dzień Smart City Forum. Fot. BiznesAlert.pl

Jak płacić w Smart City? Był to kolejny temat Smart City Forum pod patronatem BiznesAlert.pl.

Zachęcony przez Roberta Łaniewskiego, prezesa Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego, moderatora panelu pt.: „Cashless- transakcje bezgotówkowe w inteligentnym mieście” Maciej Bluj, wiceprezydent Wrocławia, opowiadał o nowoczesnym systemie wprowadzonym systemie biletowym w jego mieście. Projekt wrocławski został wprowadzony we współpracy z Mennicą Polską.

– Ludzie mają stopniowo przyzwyczajać się do nowego systemu, a biorąc pod uwagę fakt, że Polska jest liderem mikropłatności można sądzić, ze system będzie dobrze przyjęty – mówił Bluj. – Rynek przygląda się i analizuje szanse biznesowe – dodał. Zbigniew Papierski, prezes MPK Łódź, mówił o testowanym systemie, który pozwala pobierać od pasażera opłatę za ilość przejechanych przystanków. – Jest to owoc dialogu. Uważamy, że ten system jest bardzo uczciwy – ocenił. – Kiedyś było to niemożliwe, dzisiejsza technika pozwala na rozwiązanie problemu w sposób prosty. Nie chcieliśmy wyposażać pasażerów w inne nośniki. Doszliśmy do wniosku, ze karta płatnicza jest już na tyle popularna, że pozwoli na zalogowanie i rozliczenie – mówił.

Zbigniew Prokop, dyrektor Białostockiej Komunikacji Miejskiej przypomniał, że każda zmiana jest obarczona ryzykiem. – Trzeba myśleć o warstwie zabezpieczenia, komunikować chęć zmiany. My myśląc pozytywnie o systemie karty miejskiej chcieliśmy wprowadzić model podobny do londyńskiego – powiedział. – Chcieliśmy bardziej smart zarządzać transportem miejskim. Pojawiło się wiele problemów natury proceduralnej, między innymi prace z GIODO trwały długo – ocenił Prokop. – W 2012 instalacja urządzeń była wielkim wyzwaniem, były to nowoczesne sprzęty, dziś patrzymy na nie trochę z rozrzewnieniem.

Prace w Białymstoku trwały od 2009 roku. – Chcemy budować Polskę bezgotówkową i cyfrową, naszą ambicją i celem jest, aby tam gdzie dostępne są płatności gotówkowe, tam były też bezgotówkowe – mówił Maciej Mironiuk, starszy menadżer do spraw Europy Środkowej i kluczowych produktów w Visa. Powiedział, że połowa wszystkich transakcji w parkomatach w Warszawie dziś już jest bezgotówkowa. – Podejmujemy działania mające na celu przełamywanie barier, nagazujemy się w program Polska bezgotówkowa. Ma on na celu podwojenie liczby terminali płatniczych na rynku, przede wszystkim skierowane jest to do przedsiębiorców. W ciągu najbliższych czterech lat chcemy mieć ich dwa razy więcej niż dziś, a dziś jest ich 600 tysięcy – uzupełnił moderator.