Ontario Power Generation dostało zgodę na budowę SMR w Darlington. Chodzi o reaktor BWRX-300. Orlen Synthos Green Energy jest zainteresowane tą samą technologią. Spółka planuje budowę dwóch małych reaktorów modułowych.
Rząd Kanady poinformował o wydaniu zgody przez Kanadyjską Komisję Bezpieczeństwa Jądrowego (CNSN) na budowę pierwszego reaktora BWRX-300. Inwestycje realizuje Ontario Power Generation (OPG), powstanie ona w Darlington.
CNSC zajmuje się regulacją wykorzystania energii i materiałów ochrony w celu: ochrony zdrowia, bezpieczeństwa, ochrony środowiska oraz realizacji międzynarodowych zobowiązań, w myśl których Kanada deklaruje, że energię jądrową będzie rozwijała tylko do celów pokojowych. Dodatkowo komisja zajmuje się edukacją społeczeństwa w temacie energetyki jądrowej. W ramach jej uprawnień jest podejmowanie decyzji regulacyjnych, w tym wydawanie licencji.
OPG zamierza zainstalować cztery nowe reaktory w już istniejącej elektrowni jądrowej Darlington. Inwestycja docelowo ma wygenerować 4,8 tysiąca megawatów energii elektrycznej. Spółka wybrała reaktor BWRX-300 w grudniu 2021 roku, a w październiku 2022 roku złożyła wniosek do CNSCN o licencję na budowę pierwszego reaktora.
Licencja jest ważna do 31 marca 2035 roku i określa jakie warunki OPG musi spełnić by reaktor mógł powstać.
SMR w Polsce
Technologią małych reaktorów modułowych wykazywał zainteresowanie polskie spółki. Między innymi Orlen Synthos Green Energy (OSGE), powołana przez Orlen i Synthos. Poprzedni zarząd mówił nawet o 80 reaktorach tego typu. Obecna strategia ogranicza je do dwóch. OSGE, podobnie jak OPG zainteresowane jest reaktorami BWRX-300, które oferuje GE-Hitachi Nuclear Energy.
Poprzedni zarząd KGHM również był zainteresowany technologią SMR. Obecnie podchodzi do inwestycji ostrożniej.
– Na ten moment technologia SMR nie spełnia znamion cenowych i nie widziałem działającego SMR wysokiej sprawności. Jak go zobaczymy to będziemy mogli porozmawiać – powiedział Piotr Krzyżewski, wiceprezes ds. finansowych, na konferencji wynikowej 27 marca 2025 roku.
Prezes Andrzej Szydło zadeklarował, że gdy będą gotowe oferty, a technologia będzie sprawdzona, to spółka będzie otwarta na rozmowy.
– KGHM potencjalnie stanowi całkiem atrakcyjny obszar dla dostawców tej technologii – wskazał prezes Szydło.
Podczas spotkania z dziennikarzami, 25 lutego bieżącego roku, do rozwoju SMRów w Polsce odniósł się Andrzej Głowacki, prezes Państwowej Agencji Atomistyki.
– Orlen Synthos Green Energy jest w dialogu przedlicencyjnym z PAA. KGHM była w podobnym dialogu. Odbyły się też spotkania z innymi spółkami, ale były one stricte informacyjne – powiedział prezes.
Ostatnia ogólna opinia prezesa, dotycząca KGHM, została wydana w kwietniu 2024 roku.
Rząd Kanady / Biznes Alert / PAP
Orlen jest w dialogu z dozorcą polskiego atomu w sprawie SMR