Soczewica: Tirana stanowi stabilizuje Bałkany i południową flankę NATO

28 maja 2015, 09:22 Bezpieczeństwo

Rozwój wydarzeń na Ukrainie, współpraca w ramach NATO oraz sytuacja polityczna i bezpieczeństwa w regionie Bałkanów Zachodnich były głównymi tematami konsultacji podsekretarza stanu Leszka Soczewicy w Tiranie.

W trakcie wizyty strony stwierdziły zbieżność ocen w sprawie sytuacji na Ukrainie. Omówiono też stan przygotowań do przyszłorocznego szczytu NATO w Warszawie. – Polska docenia bardzo dobrą współpracę sojuszniczą z Albanią – podkreślił wiceszef polskiego MSZ w rozmowie z Odetą Barbullushi, wiceminister spraw zagranicznych Albanii. Wiceminister Soczewica zaznaczył, że Tirana pełni istotną rolę w stabilizowaniu południowej flanki NATO i całego rejonu Bałkanów. Wskazał również na znaczenie kontynuacji konstruktywnej polityki zagranicznej Albanii w regionie.

Spotkanie było także okazją do omówienia wyzwań i zagrożeń bezpieczeństwa w bliskim sąsiedztwie Europy związanych z działaniami tzw. państwa islamskiego i sytuacją w Iraku, Syrii i innych rejonach. Wiceminister Leszek Soczewica wysoko ocenił zaangażowanie Albanii w koalicji antyterrorystycznej.

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych