Zygmunt Solorz odwołał synów, Tobiasa Solorza i Piotra Żaka, z rady nadzorczej ZE PAK (Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin) podczas nadzwyczajnego walnego zgromadzenia. Decyzja ta jest elementem szerszych zmian w zarządzie spółek Grupy Polsat Plus. Konflikt w rodzinie Solorza nasila się, a kolejne odwołania mogą nastąpić w Cyfrowym Polsacie.
7 października 2024 r. odbyło się nadzwyczajne walne zgromadzenie ZE PAK, w którym Zygmunt Solorz uczestniczył zdalnie. Zgromadzenie to, zwołane na wniosek głównego akcjonariusza (Argumenol Investment Company Limited), miało na celu zmiany w składzie rady nadzorczej. Tobias Solorz i Piotr Żak, synowie miliardera, zostali odwołani, co było jednym z głównych punktów porządku obrad. Odwołany został z niej też głosami akcjonariuszy prawnik Jarosław Grzesiak.
Zgromadzenie przebiegało w napiętej atmosferze. Już na samym początku doszło do scysji, gdyż część uczestników zgłosiła sprzeciw wobec zdalnego uczestnictwa Solorza. Dodatkowo, media nie zostały wpuszczone na obrady, mimo wcześniejszych deklaracji spółki o przestrzeganiu zasad ładu korporacyjnego.
Listy do menedżerów i pracowników
Odwołanie synów z rady nadzorczej ZE PAK to tylko jeden z elementów szerszego konfliktu rodzinnego. Pod koniec września Solorz wysłał list do pracowników Grupy Polsat Plus, w którym zapowiedział działania mające na celu odsunięcie swoich dzieci od władzy w spółkach. Według miliardera, „angażowanie na obecnym etapie moich dzieci w zarządzanie firmami nie przyczynia się do większej stabilności w firmach ani do budowania lepszej przyszłości”.
Dzieci Solorza – Tobias, Piotr oraz córka Aleksandra – wcześniej skierowały własny list do zarządów i rad nadzorczych spółek należących do imperium Solorza. W liście tym, opublikowanym przez „Gazetę Wyborczą”, wyraziły zaniepokojenie, twierdząc, że dobro spółek jest zagrożone przez osoby dążące do przejęcia kontroli nad biznesem. Sugerowano menedżerom, aby „ostrożnie przyjmowali polecenia wydawane przez osoby, których niedawno nabyte uprawnienia w tym zakresie mogą budzić wątpliwości”
Sukcesja i napięcia w rodzinie
Z informacji opublikowanych przez „Gazetę Wyborczą” wynika, że dzieci Solorza zarzucają jego czwartej żonie, Justynie Kulce, próbę przejęcia kontroli nad rodzinnym majątkiem. Relacje między Solorzem a jego dziećmi są dodatkowo utrudnione przez jego obecność we Włoszech i ograniczony kontakt. Dzieci kwestionują ważność jego obecnego małżeństwa i podejrzewają Kulkę o wpływ na polityczne uwikłanie Polsatu w relacje z rządem PiS.
Szerszy kontekst biznesowy
Zygmunt Solorz, kontrolujący ponad 65 proc. akcji ZE PAK oraz większościowe udziały w Grupie Polsat Plus, od lat buduje swoje imperium obejmujące telekomunikację, media, energetykę i deweloperkę. Jego działalność gospodarcza ma strategiczne znaczenie dla polskiego rynku, a zmiany w zarządzie Cyfrowego Polsatu mogą mieć daleko idące konsekwencje nie tylko dla firmy, ale także dla rynku mediów i telekomunikacji w Polsce.
>>>> Biznes Zygmunta Solorza: rodzinne napięcia i walka o imperium
W 2023 roku Cyfrowy Polsat osiągnął 13,6 miliarda złotych przychodów, a jego spółki zależne zatrudniały ponad 8 tysięcy osób. Główne obszary działalności to sprzedaż usług telewizyjnych, telekomunikacyjnych oraz inwestycje w odnawialne źródła energii, jak farmy wiatrowe i słoneczne. Spółka jest także jednym z liderów w rozwoju technologii 5G.
Wirtualna Polska napisała, że 8 października w Liechtensteinie odbędzie się kolejna sądowa rozprawa, w której Zygmunt Solorz oskarża dzieci o sukcesyjny podstęp. Tego samego dnia odbędzie się również nadzwyczajne walne zgromadzenie rady nadzorczej Cyfrowego Polsatu. W porządku obrad jest m.in. zmiana w radzie nadzorczej. Według mediów, prawdopodobnie dojdzie do kolejnego odwołania członków najbliższej rodziny Solorza.